ΣΤΗΛΕΣ

Όταν η "Μπάρτσα" έκρυψε τη μπάλα

© ANDY HOOPER

Η Μπαρτσελόνα του πρώτου 45λεπτου κόντρα στη Σίτι θύμισε αρκετές στιγμές ομάδα... Γουαρδιόλα. Δείτε τους Καταλανούς να ταλαιπωρούν τους αντιπάλους τους με 51 σερί πάσες (video).

Αν και προερχόταν από ήττα-σοκ στη La Liga κόντρα στη Μάλαγα (1-0 εντός έδρας) που την άφησε στο -4 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η Μπαρτσελόνα φόρεσε το καλό της ευρωπαϊκό πρόσωπο την Τρίτη και με το 2-1 επί της Μάντσεστερ Σίτι είναι πολύ κοντά στα προημιτελικά του Champions League μία ακόμα χρονιά.

Στο πρώτο ημίχρονο δε ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ που να έκαναν σχεδόν αδύνατο το έργο των Άγγλων για ανατροπή στη ρεβάνς.

Πολλοί θα σκεφτούν τα δύο γκολ του Σουάρες και τις αρκετές φάσεις για γκολ από τους Καταλανούς, ωστόσο δείγμα της κυριαρχίας τους ήταν και οι 51 συνεχόμενες πάσες που κατάφεραν να αλλάξουν κάποια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο χωρίς οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να τους... διακόψουν.

Δείτε τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε να εφαρμόζουν το tiki-taka μέσα στο Μάντσεστερ: