ΣΤΗΛΕΣ

Έβαλε αυτοκαλάθι για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση

Η ΑΕΚ Λάρνακας προκρίθηκε στους "16" του FIBA Europe Cup σε βάρος της Τσμόκι Μινσκ, παρά την ήττα με 86-84. Την παράσταση πάντως έκλεψε ο Τζάστιν Γκρέι των Λευκορώσων, ο οποίος σκόραρε στο καλάθι του θέλοντας να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Δεν τα κατάφερε όμως (VIDEO).

Η ΑΕΚ Λάρνακας συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της στο FIBA Europe Cup, εξασφαλίζοντας το βράδυ της Τετάρτης (3/2) την πρόκρισή της στους "16" της διοργάνωσης. Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ηττήθηκε μεν στην έδρα της Τσμόκι Μινσκ (86-84), αλλά πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αν και "καρδιοχτύπησε" στο φινάλε ελέω του... Τζάστιν Γκρέι.

Με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +2, ο Αμερικανός γκαρντ (που έχει περάσει από Καβάλα και ΠΑΟΚ) έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση και να δώσει μια ακόμη ευκαιρία στην ομάδα του να παλέψει για την πρόκριση. Ο λόγος δεν ήταν άλλος από το γεγονός πως η ομάδα του έπρεπε να καλύψει το -5 της ήττας στο παιχνίδι που έγινε στην Κύπρο. Τι έκανε, λοιπόν;

Πήρε την μπάλα και σκόραρε επίτηδες στο καλάθι της ομάδας του, κάνοντας αμέσως νόημα στους διαιτητές να μετρήσουν τους δύο πόντους υπέρ της... ΑΕΚ Λάρνακας, που θα οδηγούσαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι παίκτες των δύο ομάδων "πάγωσαν" από τη σκηνή, αλλά οι διαιτητές -ορθώς- δεν μέτρησαν το καλάθι αφού οι κανονισμοί αναφέρουν πως "αν ένας παίκτης σκοράρει επίτηδες στο καλάθι της ομάδας του, τότε το καλάθι δεν μετρά".

Όπως κι έγινε, με τους Κύπριους να πανηγυρίζουν εν τέλει έξαλλα την επιτυχία τους, έχοντας καταφέρει να υπερασπιστούν το +5 της νίκης τους στη Λάρνακα.