ΣΤΗΛΕΣ

Ειρωνικά πλακάτ κατά της Γιουβέντους στο "Olimpico"

Αν και πέρασαν δύο εβδομάδες οι οπαδοί της Ρόμα δεν έχουν ξεχάσει την ήττα της ομάδας τους από τη Γιουβέντους και εξέφρασαν τη διαμαρτυρία τους για διαιτησία με χαρακτηριστικό τρόπο (φωτογραφίες).

"Μετά τις κλοπές θα φωνάζουμε ακόμα περισσότερο από πριν για τη Ρόμα". Αυτό ανέφερε ένα μεγάλο πανό που ύψωσαν οι οργανωμένοι οπαδοί της Ρόμα στην Curva Sud στο ξεκίνημα του αγώνα με την Κιέβο, θέλοντας να στείλουν το δικό τους μήνυμα για το ντέρμπι κόντρα στη Γιουβέντους και τις διαμαρτυρίες του συλλόγου της Ρώμης για τη διαιτησία σε εκείνο το παιχνίδι.

Αυτή όμως δεν ήταν η μοναδική αντίδραση των τιφόζι κατά τη διάρκεια του αγώνα. Όταν η ομάδα τους κέρδισε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο (το μετέτρεψε σε γκολ ο Φραντσέσκο Τότι γράφοντας το τελικό 3-0) άρχισαν να σφυρίζουν ειρωνικά ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχαν μία ακόμα "έκπληξη".

Αυτή ήταν ένα πλακάτ που έγραφε "πέναλτι στη Γιουβέντους" το οποίο σηκώθηκε δίπλα σε ένα άλλο που απεικόνιζε έναν διαιτητή, ενώ πολλοί οπαδοί κρατούσαν μικρότερα πλακάτ που έγραφαν "Πέναλτι".

Γιουβέντους - Ρόμα (3-2):