ΣΤΗΛΕΣ

44χρονος τερματοφύλακας σκόρερ στη Σαουδική Αραβία

Egypt goalkeeper Essam El Hadary reacts during a penalty shoot out at the end of the African Cup of Nations semifinal soccer match between Burkina Faso and Egypt at the Stade de l'Amitie, in Libreville, Gabon, Wednesday, Feb. 1, 2017. Egypt defeated Burkins Faso 4-3 in a penalty shoot out after the game ended tied 1-1. (AP Photo/Sunday Alamba) AP PHOTO/SUNDAY ALAMBA

Ο Αιγύπτιος τερματοφύλακας Εσάμ ελ Χανταρί κατάφερε να γίνει σκόρερ έναν μήνα πριν συμπληρώσει 45 χρόνια ζωής, στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας (video).

Ο Εσάμ ελ Χανταρί, ο οποίος τον Ιανουάριο γίνεται 45 ετών, αποτελεί τον κορυφαίο τερματοφύλακα στην ιστορία της Αιγύπτου και αγωνίζεται σε υψηλό επίπεδο ακόμα και σήμερα, παρότι πραγματοποίησε το επαγγελματικό ντεμπούτο του πριν από 24 χρόνια.

Ο διεθνής τερματοφύλακας υπερασπίζεται από φέτος την εστία της Αλ Τααουόν, ομάδας που αγωνίζεται στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του πρωταθλήματος Σαουδικής Αραβίας. Μάλιστα, πρόκειται για τον πρώτο ξένο τερματοφύλακα στη χώρα.

Την Κυριακή, η ομάδα του υποδέχθηκε την Αλ Ιτιφάκ και με το σκορ στο 3-0, κέρδισε πέναλτι στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η επιλογή για τον εκτελεστή ήταν... προφανής. Ο Ελ Χανταρί έστησε την μπάλα στη βούλα, πήρε φόρα και νίκησε τον συνάδελφό του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 και σημειώνοντας το δεύτερο γκολ στην καριέρα του, αφού είχε σκοράρει και με τη φανέλα της Αλ Αχλί.

Τα ηλικιακά ρεκόρ του Ελ Χανταρί θα συνεχιστούν το καλοκαίρι του 2018, όταν θα είναι ο βασικός τερματοφύλακας της εθνικής Αιγύπτου που θα βρεθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Photo credits: AP Photo/Sunday Alamba