ΣΤΗΛΕΣ

Οι 8 "τεσσάρες" του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός για 8η φορά πέτυχε τέσσερα γκολ σε εντός έδρας αγώνα του με την ΑΕΚ και το Sport24.gr θυμίζει πότε συνέβη στο παρελθόν από το... 1931 μέχρι το σήμερα (VIDEO).

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, έχοντας ένα εκρηκτικό τελευταίο 20λεπτο, όπου της έβαλε τρία γκολ και το... κοντέρ σταμάτησε στα τέσσερα. Οι Πειραιώτες έκαναν το "7 στα 7" στο πρωτάθλημα, νικώντας 4-0 την "Ένωση", η οποία βρίσκεται πλέον στο -8 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δεν ήταν πάντως η πρώτη φορά που η ομάδα του Πειραιά έριξε... ντόρτια σε εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο τον "Δικέφαλο", αφού αυτή ήταν η 8η φορά που στο τέλος είχε πετύχει καρέ τερμάτων. Το βράδυ του Σαββάτου (17/10), οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα έγραψαν μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορική διαδρομή των αναμετρήσεων με τους "κιτρινόμαυρους".

Το Sport24.gr κάνει φλας μπακ και θυμίζει τις επτά προηγούμενες φορές που ο Ολυμπιακός έβαλε τέσσερα τέρματα στην ΑΕΚ στην έδρα του. Η αρχή έγινε μάλιστα... 84 (!) χρόνια πίσω, όταν στο ρόστερ βρίσκονται και τα ιδρυτικά μέλη του συλλόγου, οι αδελφοί Ανδριανόπουλοι.

Την σεζόν 1931-32 ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-0 την ΑΕΚ (1', 75' Ντ. Ανδριανόπουλος, 18' Ράγκος, 89' Β. Ανδριανόπουλος), ενώ το ίδιο σκορ είχαμε και την αγωνιστική περίοδο 1933-34 (13' Ράγκος, 15' Λ. Ανδριανόπουλος, 38' Βάζος, 67' Συμεωνίδης). Μετέπειτα, 4-0 έληξε το ματς την σεζόν 1965-66 (42', 65' Αρ. Παπάζογλου, 30' Νεοφώτιστος, 57΄Γ. Σιδέρης) και το 1973-74 με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο (48' Δεληκάρης, 73' Σταυρόπουλος, 75', 78' Τριαντάφυλλος).

Μπαίνοντας στα 90ς, οι Πειραιώτες νίκησαν το 1991 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 4-2 την ΑΕΚ, σε ένα ματς που ήταν μάλιστα το παρθενικό του Βασίλη Καραπιάλη με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Τσιαντάκης άνοιξε το σκορ μόλις στο 3', για να ακολουθήσει χατ-τρικ του Προτάσοφ (8', 18', 34'), με την ΑΕΚ να μειώνει με Σαβέφσκι (42') και Δημητριάδη (60'), μετριάζοντας απλά την έκταση του σκορ.

Την σεζόν 2000-01 στο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός είδε την ΑΕΚ να προηγείται με γκολ του Νικολαΐδη στο 10ο λεπτό, έχασε και πέναλτι με τον Τζόρτζεβιτς, αλλά μετά ήταν καταιγιστικός. Ο Ζιοβάνι ισοφάρισε στο 19' με ωραίο δεξί σουτ, ο Νινιάδης στο 52' έκανε το 2-1, για να ακολουθήσει ένα υπέροχο γκολ του Άλβες (63') και ο Τζόλε στο 77' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, γράφοντας το τελικό 4-1.

Τέλος, δεν μπορεί να μη γίνει ειδική μνεία στο επικό 4-3 της αγωνιστικής περιόδου 2001-02 στο ΟΑΚΑ, που θεωρείται ένα από τα κορυφαία ντέρμπι που έχουν διεξαχθεί ποτέ ανάμεσα στις δυο ομάδες σε επίπεδο πρωταθλήματος. Πιθανότατα είναι και το κορυφαίο, αφού τα είχε όλα και συνάμα έκρινε ουσιαστικά το πρωτάθλημα υπέρ του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με πέναλτι του Τσιάρτα στο 24', ισοφάρισε με υπέροχο βολ πλανέ ο Αλεξανδρής στο 43', ενώ στο 52' ο Παπατζόγλου έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Έξι λεπτά μετά, ο Αλεξανδρής εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία Χιώτη-Φερούζεμ για το 3-1, μείωσε με δεύτερο πέναλτι ο Τσιάρτας (75'), αλλά ο Τζόρτζεβιτς στο 88' "κλείδωσε" τη νίκη για τον Ολυμπιακό. Ο Λάκης μείωσε λίγο μετά για την Ένωση, αλλά το τρίποντο κατέληξε στους "ερυθρόλευκους".