ΣΤΗΛΕΣ

"Καρέ" για Όσκαρ!

ALTERNATIVE CROP - Dortmund's Polish striker Robert Lewandowski celebrates after scoring a penalty to mark the 4-1 during the UEFA Champions League semi final first leg football match between Borussia Dortmund and Real Madrid on April 24, 2013 in Dortmund, western Germany.      AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALL
ALTERNATIVE CROP - Dortmund's Polish striker Robert Lewandowski celebrates after scoring a penalty to mark the 4-1 during the UEFA Champions League semi final first leg football match between Borussia Dortmund and Real Madrid on April 24, 2013 in Dortmund, western Germany. AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALL AFP

Με αφορμή τα τέσσερα γκολ του Αλμπέρτο Μπουένο κόντρα στη Λεβάντε, το Sport24.gr συγκέντρωσε παρόμοια "πόκερ" από το Champions League, τον πλανήτη των Μέσι-Ρονάλντο και την Ελλάδα. (VIDEO)

"Έκλεψε" την παράσταση στο "Βαγιέκας", καθώς πέτυχε τέσσερα γκολ σε μόλις 14 λεπτά (κατά τη Marca). Ο Αλμπέρτο Μπουένο έβαλε κι αυτός το όνομά του στο πάνθεον των σκόρερ πόκερ (έτσι αποδίδουν οι Ισπανοί τους σκόρερ τεσσάρων γκολ σε ένα ματς) δίπλα σε Μέσι, Ρονάλντο.

Με αφορμή την καταπληκτική επίδοση του Μπουένο, το Sport24.gr συγκέντρωσε τις αντίστοιχες των Μέσι και Ρονάλντο αλλά και τις πιο γρήγορες τόσο στο Champions League, όσο και στην Ελλάδα.

Καρέ στο... Champions League

Λουίζ Αντριάνο (28' έως 44')

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Σαχτάρ Ντόνετσκ πέτυχε τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση του Champions League, με τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ σε 16 λεπτά. Το πιο γρήγορο στην ιστορία της διοργάνωσης. Το πρώτο στο 28' και ακολούθησαν στο 36', στο 40' και στο 44'.

Μάριο Γκόμεζ (44' έως 67')

Στη μεγάλη νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Βασιλείας, με 7-0, ο Μάριο Γκόμεζ πέτυχε τα τέσσερα από τα γκολ των Βαυαρών. Σε 22 λεπτά. Το πρώτο σε 44 λεπτά, το δεύτερο στο 50ό, το τρίτο στο 61ο και το τέταρτο στο 66ο.

Ντάντο Πρσο (από το 26' έως το 49')

Ο Κροάτης επιθετικός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Μονακό επί της Ντεπορτίβο με 8-3. Χρειάστηκαν 23 λεπτά για να πετύχει τέσσερα γκολ. Ξεκίνησε στο 26' και με ενδιάμεσες παρεμβολές στο 30' και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, το ολοκλήρωσε στο 49ο.

Μάρκο φαν Μπάστεν (από το 33' έως 63')

Η Μίλαν νίκησε με 4-0 την Γκέτεμποργκ για το Champions League της σεζόν 1992/93. Ο Ολλανδός άνοιξε το σκορ 33ο λεπτό και ολοκλήρωσε τη νίκη της ομάδας, μισή ώρα παιχνιδιού αργότερα.

Μπαφετιμπί Γκομίς (από το 45' έως το 70')

Στην επιβλητικό πέρασμα της Λιόν από το Ζάγκρεμπ επί της Ντίναμο με 7-1, ο Μπαφετιμπί Γκομίς σκόραρε τα τέσσερα γκολ της Ολιμπίκ. Χρειάστηκαν 35 λεπτά στο Γάλλο επιθετικό, για να το καταφέρει.

Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς (από το 17' μέχρι 62')

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τη νίκη της Παρί Σεν-Ζερμέν επί της Άντερλεχτ με 5-1, ο Σουηδός σταρ. Ξεκίνησε στο 17' και αφού παρενεβλήθη ο Καβάνι, ολοκλήρωσε το δικό του καρέ, μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού.

Σιμόνε Ιντσάγκι (Από το 17' έως το 71')

Η Λάτσιο νίκησε με 5-1 τη Μαρσέιγ και ο Σιμόνε Ιντσάγκι ξεκίνησε το δικό του χορό των τεσσάρων τερμάτων στο 17ο λεπτό και τον ολοκλήρωσε στο 71ο. Συνολικά 54 λεπτά.

Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι (Από το 8' έως το 67')

Ο Πολωνός επιθετικός, τότε, της Ντόρτμουντ ξεκίνησε το δικό του "πόκερ" κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης και το ολοκλήρωσε 59 λεπτά αργότερα.

Αντρέι Σεβτσένκο (από το 16' έως το 76')

Ο Ουκρανός πρώην επιθετικός της Μίλαν έκλεψε την παράσταση στην Πόλη, στην αναμέτρηση με τη Φενέρμπαχτσε στις 23 Νοεμβρίου του 2005. Πρώτο γκολ στο 16', δεύτερο στο 52', τρίτο στο 70' και τέταρτο και τελευταίο στο 76'. Συνολικά 60 λεπτά.

Λιονέλ Μέσι (από το 21' έως το 88')

Ο Pulga έβαλε τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την Άρσεναλ, στις 6 Απριλίου του 2010. Συνολικά χρειάστηκαν στον Αργεντινό, 67 λεπτά. Βέβαια το έκανε σε 33 λεπτά στην επιβλητική νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 7-1, δύο χρόνια αργότερα.

Ρουντ φαν Νιστελρόι (από το 14' έως το 90')

Ο Ολλανδός πρώην επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβαλε την προσωπική του σφραγίδα στο θρίαμβο επί της Σπάρτα Πράγας με 4-1, στις 3 Νοεμβρίου του 2004. Του χρειάστηκαν 76 λεπτά.

Σφήνα σε Ρονάλντο - Μέσι

Το ρεκόρ του Καμπανάλ

Το ισπανικό ρεκόρ ανήκει στον Μαρθελίνο Καμπανάλ από τη σεζόν 1941-42, όταν πέτυχε τα τέσσερα γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών, στο Σεβίλλη - Εσπανιόλ 6-0. Και τα πέντε γκολ της νίκης της Ντεπορτίβο επί της Αλμπαθέτε είχε πετύχει ο Μπεμπέτο, τα τέσσερα τελευταία σε χρονικό διάστημα έξι μόλις λεπτών.

Στην Ισπανία, ο Λιονέλ Μέσι και ο Κριστιάνο Ρονάλντο το έχουν κάνει τρεις φορές (με Βαλένθια, Εσπανιόλ και Οσασούνα ο πρώτος - με Έλτσε, Ράθινγκ και Σεβίλλη ο δεύτερος), ενώ ο Τέλμο Θάρα το είχε κάνει τέσσερις φορές, όσες και ο Ντι Στέφανο .

Τα πόκερ του Μέσι

Τα πόκερ του Κριστιάνο

Το έκαναν επάγγελμα...

Στην Ελλάδα τώρα, ο Κριστόφ Βαζέχα κατάφερε να χριστεί τέσσερις φορές σκόρερ σε ένα ματς, σε έξι διαφορετικές αναμετρήσεις στην καριέρα του. Αρχή στο Παναθηναϊκός - Λεβαδειακός 6-2 του 1990, ενώ το ίδιο έκανε και στα, Παναθηναϊκός - Εδεσσαϊκός 9-1 (1992), Παναθηναϊκός - Αρης 5-0 (1993) Παναθηναϊκός - Δόξα Δράμας 8-0 (1994), Παναθηναϊκός - Καστοριά ΑΓΣ 7-0 (1997), Παναθηναϊκός - Πανηλειακός 7-0 (1998).

Από δύο φορές το έκαναν οι Γιώργος Κωστίκος στο ΠΑΟΚ - Εθνικός Πειραιώς (5-1) και στο ΠΑΟΚ - Ρόδος (5-0) - και με χρονική απόσταση μάλιστα 1,5 μήνα - και ο Αριστείδης Παπάζογλου στο Ολυμπιακός - Παναιγιάλειος (8-1) και στο Ολυμπιακός - Δόξα Δράμας (4-1).