ΣΤΗΛΕΣ

Αστέρας: Από την Τρίπολη στην Ευρώπη!

Το Sport24.gr θυμάται το απίθανο φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Αστέρα Τρίπολης, από το μακρινό Ροβανιέμι στα μέσα Ιουλίου μέχρι το Βελιγράδι, πέντε μήνες αργότερα (φωτογραφίες, βίντεο)

Οταν ο Αστέρας έμπαινε πρώτος πρώτος, από τις ελληνικές ομάδες, στη μάχη της Ευρώπης στα μέσα Ιουλίου, λίγοι του έδιναν πιθανότητες να έχει μέχρι τον Δεκέμβριο υποχρεώσεις εκτός συνόρων. Ακόμα και να περνούσε τη Ροβανιέμι, είχε μπροστά δύο προκριματικούς γύρους μπαίνοντας στην κλήρωση στο γκρουπ των αδύναμων. Κόντρα όμως σε όλες τις προβλέψεις, οι κιτρινομπλέ- μετά τους Φινλανδούς- άφησαν έξω τόσο τη Μάιντς όσο και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Το ταξίδι συνεχίστηκε για άλλα έξι παιχνίδια, με αντιπάλους την Μπεσίκτας, την Παρτίζαν και την Τότεναμ, με τον Αστέρα να έχει μία αξιοπρεπέστατη παρουσία στον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη τερμάτισε στην τρίτη θέση, διεκδικώντας την πρόκριση μέχρι και το τελευταίο λεπτό της πέμπτης αγωνιστικής. Κέρδισε ένα παιχνίδι και έμεινε αήττητη σε τέσσερις αναμετρήσεις. Πάμε λοιπόν να θυμηθούμε το υπέροχο ταξίδι του Αστέρα στην Ευρώπη, από το μακρινό Ροβανιέμι το περασμένο καλοκαίρι, μέχρι το Βελιγράδι!

Β' ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Το ταξίδι ξεκινά στις 17 Ιουλίου στη μακρινή Φιλανδία με τον Αστέρα να δέχεται γκολ στην πρώτη φάση του αγώνα απέναντι στη Ροβανιέμι. Η αντίδραση στο τέρμα του Λάχντενμακι ήταν άμεση καθώς ο Σανκαρέ στο 10' ισοφάρισε με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρόλε. Στην επανάληψη, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη δεν μπόρεσε, αν και καλύτερη, να σημειώσει ένα δεύτερο τέρμα, ωστόσο επέστρεψε στην Τρίπολη με σκορ πρόκρισης. Εκεί πήρε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του μετά από ένα παιχνίδι με στοιχεία θρίλερ. Οι Αρκάδες πήραν καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση στο πρώτο μέρος με τα γκολ των Κουρμπέλη και Ντε Μπλάσις. Ωστόσο ένα δεκάλεπτο μπλακ-άουτ στις αρχές τις επανάληψης, έφεραν το σκορ στο 2-2, παρά το γεγονός ότι οι Φινλανδοί αγωνίζονταν με 10 παίκτες. Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 73' από τον Ντε Μπλάσιτς, για να διαμορφώσει το 4-2 ο Μπακασέτας.

Ροβανιέμι - Αστέρας Τρίπολης 1-1

Αστέρας Τρίπολης - Ροβανιέμι 4-2

Γ' ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Επόμενη πρόκληση στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου, η Μάιντς. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Γερμανία, ο Αστέρας είναι εξαιρετικός, έχει και δοκάρι με τον Μάσα, αλλά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 45' με τον Οκαζάκι. Στην επανάληψη ο Ντε Μπλάσεις έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, το 1-0 παρέμεινε και το έργο των κιτρινομπλέ έγινε εξαιρετικά δύσκολο για τη ρεβάνς. Και έγινα ακόμα δυσκολότερο όταν λίγο πριν το τέλος του α' ημιχρόνου, η Μάιντς ισοφάρισε το γκολ του Ντε Μπλάσις (1-1), με αποτέλεσμα ο Αστέρας να αναζητά δύο γκολ πρόκρισης. Ωστόσο τα κατάφερε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάμπλο Μάσα, ο οποίος αφού πρώτα έκανε το 2-1 στο 68', σημείωσε το καθοριστικό 3-1 λίγο πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης (87').