OPINIONS

Το scouting report του Χίλτον Άρμστρονγκ

Τι παίκτης είναι ο Χίλτον Άρμστρονγκ; Ο Στέφανος Τριαντάφυλλος με τη βοήθεια του βίντεο εξηγεί ποια είναι τα χαρακτηριστικά του νέου μεταγραφικού αποκτήματος του Παναθηναϊκού.

Το Sport24.gr παρουσιάζει τον σέντερ του "τριφυλλιού" με τη βοήθεια του... scouting. Τι κάνει στην επίθεση, πόσο αποτελεσματικός είναι στην άμυνα και ποια ήταν η έκπληξη σε ότι αφορά το παιχνίδι του;

Πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι το "scouting report" προκύπτει από ένα μόνο παιχνίδι του Άρμστρονγκ (κόντρα στον Άρη για το Eurocup), με ότι συνεπάγεται αυτό (η ημέρα του παίκτη, η τακτική που ακολούθησε η γαλλική ομάδα, αλλά κι οι "κίτρινοι").

Συνεχίζοντας με τα δεδομένα: σε αυτό το παιχνίδι ο Χίλτον Άρμστρονγκ έπαιξε 31 λεπτά (9 πόντοι, 7-4 ριμπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ, 4/9 δίποντα, 1/5 βολές). Η ομάδα του ήταν μες στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω με 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τελευταίο 5λεπτο δεν διεκδίκησε τη νίκη, αλλά ηττήθηκε με 77-60.

Η τακτική του προπονητή της Βιλερμπάν αρχικά τον ήθελε να παίζει παράλληλα στα πικ-εν-ρολ (να μένει δηλαδή μες στη ρακέτα) και στη συνέχεια να βγαίνει πιο δυναμικά, κάτι που έκανε 2-3 φάσεις.

Γενικά συμπεράσματα:

Ο Άρμστρονγκ είναι ένας γρήγορος και αθλητικός ψηλός, με έφεση στο ριμπάουντ και τα κοψίματα. Είναι δυνατότερος από ότι δείχνει το μέγεθος του, χρησιμοποιεί καλά τα χέρια του και παίζει καλύτερα με πρόσωπο, παρά με πλάτη. Στην επίθεση μοιάζει περισσότερο με "4", παρά με καθαρό "5".

Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό ότι 31 λεπτά συμμετοχής στο επιθετικό κομμάτι έδινε στο 90% των συστημάτων σκριν στη μπάλα, τρεις φορές έπαιξε με πλάτη (μια από σετ επίθεση, μια στον αιφνιδιασμό και μια... κατά λάθος) και μόλις σε μια περίπτωση "κλείδωσε" τον αντίπαλο του (κέρδισε φάουλ στο ριμπάουντ). Γενικότερα είναι καλός finisher, κόβει γρήγορα στο καλάθι για να τελειώσει απευθείας κάποια ασίστ, πασάρει καλά όταν παίζει με πρόσωπο στο καλάθι, δεν διστάζει να σουτάρει από μέση απόσταση και κυνηγάει το επιθετικό ριμπάουντ.

Στην άμυνα ήταν αρκετά καλός σε ατομικό επίπεδο (σε ότι αφορά το μαρκάρισμα του παίκτη του), προσπαθεί να παίξει από "μπροστά" στο low-post (εκμεταλλεύεται την ταχύτητα και καλύπτει έτσι την έλλειψη όγκου)ψάχνει το κόψιμο, χρησιμοποιεί τα χέρια του στο πικ-εν-ρολ (ήταν μέτριος στο συγκεκριμένο ματς) και το μεγαλύτερο του μειονέκτημα είναι ότι δεν βάζει το σώμα του στις διεισδύσεις. Οι παίκτες του Άρη σκόραραν αρκετές φορές πάνω του, ενώ από ένα σημείο και μετά φαινόταν ότι απέφευγε τις επαφές για να μην έχει πρόβλημα με τα φάουλ.

Με τη βοήθεια του βίντεο θα γίνουν όλα αυτά πιο κατανοητά.

Καλός finisher

Είναι ελαφρύς, αλτικός και εκρηκτικός και μπορεί να τελειώσει τις φάσεις πηγαίνοντας γρήγορα στο καλάθι, όπως κάνει στην παραπάνω φάση.

Pick-n-roll παίκτης

Είναι ξεκάθαρο ότι είναι ένας pick-n-roll παίκτης: να σκρινάρει και να ρολάρει γρήγορα στο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός τον επέλεξε για αυτό, δεδομένου ότι το άλλο του "5άρι" είναι ένας κατ' εξοχήν ψηλός του low-post (Σχορτσιανίτης).

Στο παιχνίδι με τον Άρη έκανε συνεχώς σκριν στη μπάλα, έκοβε δυνατά στο καλάθι και πήγαινε στο επιθετικό ριμπάουντ. Δεν είναι από τους ψηλούς, όμως, που μετά το ρολάρισμα ψάχνουν να "κλειδώσουν" τον αντίπαλο. Αντίθετα επιχειρεί να τελειώσει τη φάση απευθείας και στη συνέχεια κινείται για το επιθετικό ριμπάουντ.

Σουτ από μέση απόσταση

Αν και δεν απείλησε από το τρίποντο σε δύο φάσεις που βρέθηκε με πρόσωπο στο καλάθι δεν δίστασε να σουτάρει. Φαίνεται ότι είναι ένα στοιχείο που έχει στο ρεπερτόριο του.

Παίζοντας στο Low-post

Η Βιλερμπάν έβαζε τη μπάλα στον άλλον της ψηλό. Όταν βρισκόταν ο Άρμστρονγκ στο παρκέ συνήθιζε να συμμετέχει μόνο σε φάσεις pick-n-roll. Πήρε τρεις φορές τη μπάλα στο low-post (μια από οργανωμένη επίθεση όπου σκόραρε), έδειξε ότι διαθέτει τεχνική κατάρτιση, αλλά δεν είναι ο παίκτης με τις δυναμικές κινήσεις που θα κερδίσει φάουλ και θα φθείρει την αντίπαλη άμυνα. Αποδείχτηκε ότι δεν είναι το "δυνατό" του σημείο.

Με πρόσωπο στο καλάθι

Αυτό που έκανε πραγματική αίσθηση ήταν η ικανότητα του να παίξει με πρόσωπο στο καλάθι. Εδώ διαβάζει καλά μια φάση που προοριζόταν για συνεργασία hand-off (πάσα χέρι με χέρι) στην οποία κάνει προσποίηση και ντριμπλάροντας κερδίζει ένα φάουλ. Αν μη τι άλλο ήταν μια φάση που δείχνει τεχνική και αντίληψη.

Σε άλλες φάσεις που βρέθηκε μακριά από το καλάθι έδειξε ότι διαθέτει αίσθηση της πάσας και βγάζει σε πλεονεκτική θέση τους συμπαίκτες του.

Στην άμυνα

Έχει "συν" και "πλην": έχει γρήγορα πόδια και χέρια, είναι καλός ριμπάουντερ και μπλοκέρ. Σε καταστάσεις πικ-εν-ρολ δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός, καθώς έμενε αρκετά πίσω (αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό ίσως είναι και θέμα τακτικής). Κάτι που μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά είναι ότι δεν βάζει το σώμα του για να κλείσει διαδρόμους (αποφεύγει τις επαφές ή πάει μόνο για κόψιμο - τυπικό δείγμα των Αμερικανών ψηλών με αλτικές ικανότητες), ενώ αντίθετα προσπαθεί όταν μαρκάρει παίκτη στο low-post να παίξει γρήγορα από μπροστά, γνωρίζοντας ότι έχει μειονέκτημα όταν μείνει στην πλάτη του επιθετικού.