OPINIONS

Ο Θρύλος στο πιάτο σας

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παντελής Διαμαντόπουλος τα μάζευε όλο το χρόνο και σας αναλύει όσα έκαναν οι πρωταθλητές. Διαβάστε για να εκπλαγείτε!

Όλα όσα ακολουθούν μπορούν και να κουράσουν, αυτούς που δεν έχουν συνηθίσει να «διαβάζουν» τις ομάδες. Τα «παχιά» λόγια είναι αναγκαία, είναι όμορφα, οι αναλύσεις το ίδιο, αλλά οι προπονητές κοιτάζουν και τα... ψιλά γράμματα.

Οι αριθμοί έχουν μπει στο ποδόσφαιρο, τα μεγάλα κλάμπ ακτινογραφούν τα πάντα! Επειδή έχω την τρέλα μου, αυτό το Πάσχα θα τη μοιραστώ μαζί σας. Και όσοι γουστάρετε, μελετάτε και βγάζετε συμπεράσματα!

Πάμε λοιπόν σε κάποια πράγματα, όπως τα... έβγαλε το ίδιο το γήπεδο; Συγγνώμη και πάλιγια όσους κουράσω, αλλά καλές οι αναλύσεις και η υψηλή κριτική, όμως τώρα έρχεται και η ώρα των αριθμών. Κι όπως θα δείτε, ορισμένοι που ακούνε κράξιμο, κυριαρχούν σε πολλές κατηγορίες...

Από την 1η του Ιούλη μέχρι τις 17 του Απρίλη τα κιτάπια κατέγραψαν κάποια πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία:

Ο δείκτης , ο συντελεστής, η αξιολόγηση που λένε και στο μπάσκετ για τους παίκτες του Ολυμπιακού στην πρώτη δεκάδα έχει ως εξής:

Πρώτος ο Φορτούνης με 282 σε 38 ματς και 2.778 λεπτά! Ακολουθεί ο Μιλιβόγεβιτς με 263 σε 30 παιχνίδια και 2.837 λεπτά. Τρίτος είναι ο Ελαμπντελαουί με 262, σε 29 αγώνες και 2.679 λεπτά. Ο Κασάμι τέταρτος, 261 δείκτης 29 ματς κι αυτός με 2.227 λεπτά. Ο Καμπιάσο 261 σε 21 αγώνες και 1.512 λεπτά. Περισσότερα λεπτά ο Μαζουακού (2.964) απ' όσους είναι στη δεκάδα, δείκτη 259 σε 31 παιχνίδια. Ενδιαφέρον στοιχείο είναι, ότι δέκατος βρίσκεται ο Τσιμίκας με δείκτη 249 σε 9 αγώνες και 724 λεπτά.

Top 10 γκολ + ασίστ και λάθη

Ο Κώστας Φορτούνης «πήρε σώβρακα» με 21 τέρματα και 17 ασίστ και δεύτερος είναι ο Ιντέγε με 13 γκολ και 7 ασίστ. Η συνέχεια; Ντουρμάζ 7 – 8, Πάρντο 8- 7, Ερνάνι 8- 5, Φουστέρ 7- 4, Πουλίδο 6- 5, Σεμπά 4- 6, Τσόρι 6- 2 και Κασάμι 4- 3!

Για να βγάλουμε και τα λάθη που οδήγησαν σε γκολ αντιπάλων, ιδού: Ντα Κόστα, Ρομπέρτο και Σιόβας από 8. Μαζουακού 6, Ελαμπντελαουί και Μποτία από 4, στα 3 οι καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι και 2 λάθη από τον Ζντίελαρ.

Πάσες- ντρίμπλες – σουτ

Το πιο ψαγμένο σύστημα scouting, instat, είναι απόλυτο και κατηγορηματικό, όσον αφορά στις πάσες, τις ντρίμπλες και τα σουτ! Και θα σας παραθέσω τις δεκάδες, για να καταλάβετε ότι πολλά από αυτά που γίνονται στο γήπεδο δε τα καταλαβαίνουμε και εύκολα. Πάμε στις πάσες; Ποιος προηγείται; Αυτός που έχει ακούσει τα περισσότερα από την εξέδρα. Βέβαια θα δείτε αμυντικούς ψηλά, αφού οι περισσότερες πάσες τους είναι, ο ένας δίπλα στον άλλο. Να η δεκάδα λοιπόν επιτυχημένες/συνολικές:

Μποτία 1058/1228

Με μέσο όρο βέβαια ανα αγώνα 42/53 καταλαβαίνετε πως ο Φορτούνης έχει δώσει περισσότερα με το 78%, από το 88% για παράσειγμα του Ελαμπντελαουί. Λόγω θέσης πάντα. Ωστόσο οι περισσότεροι έχουν πάνω από 85% και καταλαβαίνει κανείς την αξία τους, το επίπεδό τους και τη λογική να 'χουν καθαρίσει το πρωτάθλημα από νωρίς. Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις,,,

Θα σας πάω και στις ντρίμπλες, συγχωρέστε τη μανία μου για το χορτάρι. Προτιμώ το γήπεδο, από τα... δικαστήρια. Δεκάδα:

Φορτούνης πρώτος με 65% και 142/218

Μαζουακού ψηλά και εδώ, δεύτερος με 112/165 και 68%

Ντουρμάζ 72/124(58%) και Πάρντο 65/114. Ο Σεμπά έχει 51/88, ο Ερνάνι 53/87, ο Ιντέγε παρότι φορ 41/80 και ο Κασάμι 54/78. Τσόρι με 53/72 και σαλίνο 35/68 συμπληρώνουν τη δεκάδα!

Πάντα έχουν σημασία στη μπαλίτσα τα σουτ στον στόχο! Και εδώ Φορτούνης πρώτος και Ιντέγε δεύτερος. Ο Κώστας με 50/93, ο Νιγηριανός με 25/56. Ο Κασάμι ακολουθεί με 25/ 54 και ο Ντουρμάζ έχει 21/51. Ο Τσόρι 20/44, Πάρντο 16/44, Μιλιβόγεβιτς 11/41 και Ερνάνι με 20/40(λιγότερο ματς από τους συμπαίκτες του, παίζει πάντα ρόλο αυτό στον συντελεστή). Ο Φουστέρ είχε 21/39 και ο Σεμπά 16/33!!!

Μονομαχίες, τάκλιν και φάουλ

Η κυριαρχία του Μαζουακού συνεχίζεται στα κιτάπια! Διαβάστε τους δέκα πρώτους στις αμυντικές μονομαχίες, σε μια ομάδα η οποία άλλωστε είναι περισσότερο στην επίθεση, άρα οι παίκτες της, κάθε φορά που... απειλούνται θα πρέπει και άμεσα να αντιδρούν σωστά. Ο Γάλλος έχει 229/366 κερδισμένες μάχες. Ο Μιλιβόγεβιτς 191/350 και ο Ντα Κόστα 243/332 με τον Σιόβα στο 241/329. Να ξεκαθαρίσω ότι στα ποσοστά Ντα Κόστα και Σιόβας είναι στο 73%, ο Μαζουακού 63%, όμως το ποδόσφαιρο δεν είναι μπάσκετ. Μετράει πάντα το πόσες φορές χίμηξες στη μπάλα. Και ο Γάλλος το έκανε περισσότερο από κάθε άλλον συμπαίκτη και για αυτό βγαίνει πρώτος από το σύστημα της συγκεκριμένης αξιολόγησης. Ακολουθούν οι κασάμι 137/270, Μποτία 153/270, Σαλίνο 124/230, Ελαμπντελαουί 131/228, Ζντίελαρ 104/215, Φορτούνης 57/152.

Πάμε και στα τάκλιν με 106/165 Μαζουακού ξανά πρώτος. Δεύτερος ο Μιλιβόγεβιτς (66/143) και ακολουθούν οι : Κασάμι 63/137, Ελαμπντελαουί 59/94, Φορτούνης 38/93, Σαλίνο 55/92, Ντα Κόστα 58/92, Ζντίελαρ 46/90, Σεμπά 31/75, Ντουρμάζ 40/73! Να κάνουμε και ένα σχόλιο εδώ; Όταν έχει βουτήξει 73 φορές για τάκλιν ο Ντουρμάζ πως να μην τελειώνει τόσο νωρίς το πρωτάθλημα;

Και τώρα τα ωραία!

Να προχωρήσω και σε πιο γουστόζικα πραγματάκια, όπως τα μελετούσα μετά από κάθε ματς. Τώρα, μπορούμε να κάνουμε τη σούμα. Και θα ξεκινήσω με τα γκολ:

Η ομάδα έβαλε 111 τέρματα και δέχθηκε 38! Από αυτά:

Σε ανοιχτό παιχνίδι έβαλε 74 και δέχθηκε τα 28, η ανάλυση των οποίων είναι η ακόλουθη:

Από τη δεξιά πλευρά μπήκαν 21 και δέχθηκαν 6. Από τον άξονα έβαλαν 26 και έφαγαν 13. Και από την αριστερή πλευρά μπήκαν 27 και δέχθηκαν 9. Αυτά είναι τα 74 τέρματα. Και σαν,,, υποανάλυση πρέπει να σας γράψω ότι τα 53 ήταν από θέσεις επίθεσεις και τα 21 στην κόντρα! Η ομάδα δέχθηκε 10 γκολ από αντεπίθεση αντιπάλου!

Αυτά είχαν να κάνουν με τα 74 από τα 111 γκολ υπερ. Και για τα 28 από τα 38 κατά. Τα υπόλοιπα είχαν να κάνουν με στημένες μπάλες. Και εξηγούμαι : 37 γκολ έβαλε ο Ολυμπιακός και 8 δέχθηκε

Από κόρνερ 13- 4 , από ξεκίνημα με πλάγιο 8- 2 (ναι έφαγαν δυο γκολ από πλάγιο!) Από ελεύθερο του Ρομπέρτο έβαλαν 7, δεν δέχθηκαν γκολ από μπάλα που ξεκίνησε από τον αντίπαλο πορτιέρο. Πέτυχε 9 πέναλτι ο πρωταθλητής Ελλάδας και δέχθηκε 2

Θα αναλύσω τώρα και τις επιθέσεις περισσότερο:

Έγιναν 2709 επιθέσεις όλη τη σεζόν. Από δεξιά 1050, από αριστερά 921 και από τον άξονα 738.

ο Ολυμπιακός έκανε 845 αντεπιθέσεις και το instat είναι απόλυτο με τους Πειραιώτες να 'χουν τρέξει σωστά από δεξιά 299 φορές (τελείωσαν με 26 σουτ), από αριστερά 297 φορές (24 σουτ) και από τον άξονα 249 αντεπιθέσεις(31 σουτ). Πιο ισορροπημένη ομάδα δεν υπάρχει. Επιτέθηκαν 145 φορές από κόρνερ, βρήκαν επίθεση 139 φορές!

Τεθωρακισμένο, με μουντιαλικά τελειώματα...

Κάποια άλλη στιγμή, θα περάσω και σε πλήρη ατομική ακτινογραφία ορισμένων παικτών. Ανάλογα και με τις εξελίξεις του καλοκαιριού. Ο Μαζουακού ήταν πρώτος και σε λεπτά τη σεζόν όλη, εξαιρουμένου πάντα του τερματοφύλακα. Ο Ρομπέρτο αγωνίστηκε 3271 λεπτά. Ο Γάλλος είχε 2964 και δεύτερος ο Ιντέγε με 2884, κάτι αξιοσημείωτο φυσικά, αφού είναι πάρα πολύ δύσκολο στο σύγχρονο ποδόσφαιρο να αντέχει σέντερ φορ στο στυλ του Νιγηριανού. Να πηγαίνει παντού, να πιέζει ως το 93' να μην αφήνει διεκδίκηση στην τύχη και να κλείνει σεζόν με 13 γκολ- 7 ασίστ, 56% στα σουτ, 43- 38 φάουλ, 17 οφσάιντ, 82% πάσα και μάλιστα 54% εντός περιοχής (άλλοι δε βρίσκουν ούτε ελέφαντα δίπλα τους) , 38% μονομαχίες, 51% επιτυχημένες ντρίμπλες και 51% παρακαλώ επιτυχημένα τάκλιν με 40% επιθετικές διεκδικήσεις κερδισμένες! Τεθωρακισμένο... Παράλληλα, εξαιρετική η συμπεριφορά του Πουλίδο στο χορτάρι με 924 λεπτά, τα περισσότερα όμως, όταν τα πάντα στο πρωτάθλημα είχαν τελειώσει, αν και τότε πήρε τις ευκαιρίες!

Δείτε το ξεχωριστό "θρυλικό" σχέδιο από τα footshirts για πατέρα και γιο Ολυμπιακό!