ΜΠΑΣΚΕΤ

Βόννη- Μπάγερν Μονάχου 82-88

Το "Kameha-Cup" είχε νικητή που δεν ήταν άλλος από τη Μπάγερν Μονάχου. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη Euroleague, επικράτησε της Βόννης με 88-82.

Η Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε το "Kameha-Cup, βάζοντας ένα ακόμη τρόπαιο στη συλλογή της. Οι πρωταθλητές Γερμανίας από την αρχή της αναμέτρηση αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, έκαμψαν την αρχική αντίσταση της Βόννης. Στα δυο πρώτα δεκάλεπτα προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου προηγούνταν με 47-36.

Στην επανάληψη διατήρησαν τον ρυθμό τους και έφτασαν να προηγούνται και με 15π. (59-44 στο 25'). Λίγο πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στους 4π. αλλά η Μπάγερν φάνηκε συγκεντρωμένη και πήρε τη νίκη με 88-82. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έχει κατακτήσει και τα τρία τουρνουά στα οποία έχει συμμετάσχει.

Ο Νιχάντ Τζέντοβιτς (3 ριμπ., 3 ασίστ και 5 κλεψ.) και Χέικο Σάφαρτζικ (1 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 15π.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, ,36-47, 59-71, 82-88