ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Οι Πάρκερ και Ντε Κολό έστειλαν τη Γαλλία στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Γαλλία εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για το Ρίο, κερδίζοντας τον Καναδά (83-74) στον τελικό του Προολυμπιακού της Μανίλα. Οι Τόνι Πάρκερ (26π.) και Νάντο Ντε Κολό (22π.) έκαναν τη διαφορά. Έτοιμο το "παζλ" των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Γαλλία πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες μέσα από τη διαδικασία του Προολυμπιακού. Μετά την Κροατία και τη Σερβία , οι "τρικολόρ" εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στο Ρίο, επικρατώντας του Καναδά (83-74) στον τελικό της Μανίλα, με το δίδυμο των Τόνι Πάρκερ και Νάντο Ντε Κολό να κάνει τη διαφορά.

Ο πρώτος είχε 26 πόντους (με 6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές) σε 27'46'' συμμετοχής, αλλά η ουσία είναι πως δήλωσε "παρών" στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν δηλαδή ο Καναδάς επιχείρησε να κάνει την ανατροπή και να "κλέψει" το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Από κοντά κι ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος με 22 πόντους (με 8/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 30'10'' ήταν σταθερά απειλητικός για την αντίπαλη άμυνα.

Δείτε το παζλ των Ολυμπιακών Αγώνων

Το παιχνίδι είχε δύο εικόνες: στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο οι επιθέσεις έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ενώ στο δεύτερο και το τρίτο οι άμυνες κυριάρχησαν. Η ουσία δεν άλλαξε πάντως για την ομάδα του Βενσάν Κολέ, η οποία πήρε το προβάδισμα στο τέλος της α' περιόδου (25-30), δίχως να κοιτάξει πίσω από εκείνο το σημείο και μετά. Οι "τρικολόρ" μετέτρεψαν το -5 (20-15) σε +5 (25-30) μέσα σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις της επικράτησής τους.

Όσο κι αν πάλευαν οι Κόρι Τζόζεφ (20π., 6ασ.) και Μέλβιν Έτζιμ (19π.), η ομάδα του Τζέι Τριάνο δεν μπορούσε να πάρει τα ηνία του σκορ, κυρίως γιατί είχε πολλά προβλήματα στο περιφερειακό σουτ (3/15, πλην του Μέλβιν Έτζιμ που είχε 4/4 τρίποντα), αλλά και στη διαχείριση του ρυθμού, αφού τελείωσε το παιχνίδι με -7 στην αναλογία ασίστ/λαθών (14/21). Κάτι που έδωσε στη Γαλλία τη δυνατότητα να διαφυλάξει μέχρι τέλους τα κεκτημένα και χάρη στο εκπληκτικό ποσοστό στα σουτ δύο πόντων (21/34 - 62%) να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 36-39, 51-56, 74-83.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Τριάνο): Σκραμπ Φ. 2, Τζόζεφ 20, Έτζιμ 19 (4), Σκραμπ Τ. 5 (1), Μπιρτς 2 (3 ριμπ.), Μπένετ 7 (1), Ένις 9 (2), Χέσλιπ 2, Τόμσον 8 (7 ριμπ.).

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 5 (1), Μπατούμ 7 (1), Ντιό Α. 3 (1), Λοβέρν 4, Καουντί 5, Πάρκερ 26 (3), Πιετρούς, Ντε Κολό 22, Ντιό Μπ. 9 (3), Ζελαμπάλ 2, Τιγί.