ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Η Ιταλία πρώτη στον όμιλο της νικώντας δύσκολα τους Κροάτες

Η Ιταλία νίκησε δύσκολα την Κροατία με 67-60, έκανε το 2-0 και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο της. Πρώτος σκόρερ για τους οικοδεσπότες ο Μπελινέλι με 19 πόντους, τρομερό ματς από τον Μπογκντάνοβιτς (26π).

Η Ιταλία εξασφάλισε την πρώτη θέση ενός εκ των δύο ομίλων στο προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο, καθώς έκανε το 2-0, αφού νίκησε δύσκολα την Κροατία με 67-60.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (33-35), αλλά οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα έκαναν την διαφορά στην τρίτη περίοδο (21-12), καταφέρνοντας στην συνέχεια να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, δεχόμενοι πάντα την πίεση από τους μαχητικούς Κροάτες, με το ματς να κρίνεται ουσιαστικά στο τελευταίο δίλεπτο.

Πρώτος σκόρερ των Ιταλών ο Μπελινέλι με 19 πόντους (4/9δ), ακολούθησε ο Γκαλινάρι με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και ο γκαρντ του Ολυμπιακού, Ντάνιελ Χάκετ, με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα έχασαν αρκετά σουτ και είναι χαρακτηριστικό πως στα δίποντα είχαν ποσοστό 36% (20/55δ).

Τα πολλά χαμένα σουτ φαίνονται και στα ριμπάουντ, με τους "μπλε" να μαζεύουν 45 και τους Κροάτες 44. Η Ιταλία μοίρασε μόλις 11 ασίστ στο παιχνίδι (όσες μοίρασαν και οι Κροάτες), αλλά αυτό που την κράτησε στο δεύτερο μέρος ήταν η καλή άμυνα της, καθώς οι Κροάτες σημείωσαν μόλις 25 πόντους. Από τους ηττημένους πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση ο Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-35, 54-47, 67-60

Ιταλία (Μεσίνα):Μπελινέλι 19 (2), Αραντόρι, Τζεντίλε 3, Μπαρνιάνι 8, Γκαλινάρι 12 (8ρ), Μελί 7, Κουζίν, Ντατόμε 6 (1), Χάκετ 12 (8ρ, 3α, 2κλ), Τόνουτ.

Κροατία (Πέτροβιτς):Μπάμπιτς 3 (1), Κρουσλίν, Σιμόν 5 (1), Χεζόνια 7 (1), Σάριτς 11 (1τρ, 10ρ), Ούκιτς 2 (6ρ), Πλάνινιτς 6, Μπίλαν (7ρ), Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 26 (2).