ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι ΗΠΑ διέλυσαν με 118-26 τον Παναμά στο FIBA Americas U18!

Επίδειξη δύναμης - αλλά και αλαζονίας - από τις ΗΠΑ στους Παναμερικανικούς Αγώνες U18, όπου διέλυσαν με 118-26 τον αδύναμο Παναμά. Το σκορ στο τέλος της 1ης περιόδου ήταν 43-0!

Οι ΗΠΑ είναι για μία ακόμα φορά το φαβορί στο FIBA Americas U18, ενώ ο Παναμάς παίζει για την χαρά της συμμετοχής. Με τις δύο ομάδες λοιπόν να κοντράρονται χθες (11/6) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων όλοι ήξεραν ποια ομάδα θα κέρδιζαν και μάλιστα εύκολα. Δύσκολα πάντως θα περίμεναν αυτό που έγινε.

Σε μία επίδειξη δύναμης οι ΗΠΑ διέλυσαν με 118-26 τον Παναμά, κάνοντας εύκολα το 2/2 στην διοργάνωση. Πιέζοντας για αρκετή ώρα σε όλο το γήπεδο, οι παίκτες της Team USA διέλυσαν τους αντιπαλους τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 43-0 (!), με τον Παναμά να σκοράρει για πρώτη φορά στο τρίτο λεπτό της δεύτερης περιόδου όταν και... μείωσε σε 45-4 χάρη σε ένα σερί 4-0. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις ΗΠΑ να προηγούνται με 70-8 (!) με τους Αμερικάνους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, πριν αποφασίσουν τελικά στο δεύτερο ημίχρονο να κατεβάσουν ταχύτητα για να φτάσουν στη νίκη με 118-26.

Δείτε το ιστορικό boxscore της αναμέτρησης και - αν έχετε κουράγιο - ολόκληρο τον αγώνα: