ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Μάρσαλ του Πύργου

Ο Δανίκας στον Πύργο, το 2011, στο τοπικό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΗ, είχε βάλει και εκείνος αυτοκαλάθι, στέλνοντας επίσης το ματς στην παράταση, όπως έκανε ο Μάρσαλ στην Κηφισιά.

Το αυτοκαλάθι του Μάρσαλ στον αγώνα Κηφισιά - Άρης έκανε τον γύρο της Ευρώπης , αλλά παρόμοιο συμβάν έχει ξανασυμβεί. Όπως το 2011, στον Πύργο, στο τοπικό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΗ. Ο αθλητής Δανίκας σκόραρε στο καλάθι της ομάδας του, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Συγκεκριμένα, στο τοπικό ντέρμπι με τον ΓΕ Πύργου μπερδεύτηκε και αντί να φύγει προς το αντίπαλο καλάθι, έφυγε από την άλλη πλευρά και σκόραρε κατά της ίδιας του της ομάδας.

Το χειρότερο από όλα είναι ότι μέχρι εκείνη την ώρα η ομάδα του είχε το προβάδισμα και τελικά ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράσταση, καθώς η φάση εξελίχθηκε στα 7'' πριν το τέλος του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 63-65.

Δείτε στο τηλεοπτικό ντοκουμέντο, πως οι παίκτες της αντίπαλης ομάδας δεν πιστεύουν στα μάτια τους, καθώς ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο πάει στην παράταση. Παρατηρούν αποσβολωμένοι τον παίκτη της αντίπαλης ομάδας να σκοράρει στο καλάθι τους και στη συνέχεια αφού το λέι απ είναι εύστοχο ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Είναι χαρακτηριστική η αντίδραση του εκφωνητή καθώς πάνω στη μετάδοση του ξεφεύγει και αναρωτιέται δυνατά: "τι έκανε ρε;". Δεν μπορεί να τον κατηγορήσει κανείς βέβαια... Ήταν κάτι το εξωπραγματικό.

Πάντως, για την ιστορία να αναφέρουμε ότι παρά την ψυχρολουσία που δέχτηκε ο Πανηλειακός νίκησε στην παράταση με σκορ 70-78 και έτσι ο παίκτης γλίτωσε πιθανότατα επισκέψεις σε ψυχολόγο για να ξεπεράσει το τι έκανε! Ούτως ή άλλως πάντως η φάση αυτή είναι συλλεκτική καθώς δεν συμβαίνει και κάθε μέρα για να μην πούμε ότι δεν γίνει ποτέ και φανούμε υπερβολικοί!