ΜΠΑΣΚΕΤ

Ισπανία και Σερβία για το χρυσό στον τελικό των Εφήβων

Η Ισπανία νίκησε δύσκολα την Τουρκία (69-71) και προκρίθηκε στον τελικό του πανευρωπαϊκού των Εφήβων. Αντίπαλος της η Σερβία που επικράτησε της Λιθουανίας (77-83), σε ένα συναρπαστικό ματς.

Ισπανία και Σερβία θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στον μεγάλο τελικό του φετινού πανευρωπαϊκού των Εφήβων (U-18), το οποίο διεξάγεται στην Σλοβακία. Την τρίτη θέση θα την διεκδικήσουν η Λιθουανία με την Τουρκία, ενώ η Ελλάδα θα παλέψει για την έβδομη απέναντι στην Βοσνία.

Οι Ισπανοί δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Τούρκους, του εντυπωσιακού Γιγκιτκάν Σαϊμπίρ (21π, 9ρ), αλλά οι Ίβηρες κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό στο τέλος, διατηρώντας το προβάδισμα τους, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό, έχοντας για πρωταγωνιστή τον πάουερ-φόργουορντ, Σέρχι Μαρτίνεθ (13π, 4ρ). Οι γείτονες προηγήθηκαν με 25-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, το ημίχρονο βρήκε κοντά στο σκορ τις δύο ομάδες (36-37), οι Τούρκοι στο 30' πήραν το προβάδισμα με 55-48, αλλά στο τέλος οι Ισπανοί μέτρησαν ένα επί μέρους σκορ 14-23, φτάνοντας στην νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Συναρπαστική ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στην Λιθουανία και την Σερβία, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με τους Λιθουανούς να προηγούνται στο 30' με 61-59. Στην τελευταία περίοδο, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους Σέρβους να ξεφεύγουν με +4 (74-81) στο 1'47''', σε ένα κομβικό σημείο του ματς. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Σέρβοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, οι Λιθουανοί ήταν απελπιστικά άστοχοι, με τους Σέρβους να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό με σκορ 77-83, έχοντας για MVP τον πάουερ φόργουορντ, Νίκολα Μίσκοβιτς, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.