ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα και αποκλεισμός από την 4αδα για την Εθνική Εφήβων από την Τουρκία

Η Εθνική Εφήβων δεν έκανε την υπέρβαση, έχασε με σκορ 63-81 από την Τουρκία και έμεινε εκτός ημιτελικών στο Eurobasket U18 της Σλοβακίας.

Η Εθνική άντεξε για 27 λεπτά απέναντι στην Τουρκία, όμως υποτάχθηκε στον γίγαντα Ατάρ και την παρέα του. Η Ελλάδα έχασε με 63-81 και έμεινε εκτός τετράδας στο Ευρωμπάσκετ U18 και πλέον θα διεκδικήσει την καλύτερη δυνατή θέση στους αγώνες κατάταξης (5-8).

Ούτως ή άλλως τον βασικό της στόχο (παραμονή στην Α κατηγορία) τον πέτυχε με την πρόκριση στους "8" και έψαξε για την υπέρβαση. Δεν άντεξε όμως για 40 λεπτά και το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει τη διαφορά της ήττας στους 18 πόντους.

O ΑΓΩΝΑΣ

Μέχρι το 7' η Εθνική ήταν ανταγωνιστική, έστω κι αν στην άμυνα είχε πρόβλημα. Το 17-17 έγινε με καλάθι του Γιώργου Καλαϊτζάκη, όμως από εκείνο το σημείο και μετά η Τουρκία πάτησε το γκάζι. Στο 10' το σκορ έγινε 18-24, με τον γίγαντα Ατάρ να κάνει ό,τι θέλει μέσα στις δύο ρακέτες. Ο σέντερ της τουρκικής ομάδας είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο και ήταν ο βασικός λόγος που η Εθνική δεν μπορούσε να γίνει ανταγωνιστική. Οταν δε ο Σενέλ πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα, η διαφορά ανέβηκε στους 12 (33-45 το ημίχρονο).

Από ελληνικής πλευράς, Καμπερίδης και Καμπουρίδης έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους σε αυτό το διάστημα, αλλά δεν ήταν αρκετό... Η ελληνική ομάδα μπήκε περισσότερο συγκεντρωμένη στο δεύτερο μέρος και με σερί 6-0 μείωσε σε 39-47 στο 22'. Καμπουρίδης, Μωραϊτης και Γιώργος Καλαϊζτάκης έδωσαν κι άλλες λύσεις και στο 25' έγινε το 46-49. Οι Τούρκοι αντέδρασαν, αλλά πάλι ο Καμπουρίδης ήταν εκεί για να μειώσει σε 50-53 στο 27'. Τα λάθη, όμως και οι βιαστικές επιλογές των διεθνών μας, έφεραν την Τουρκία στο +13 (50-63) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κι έτσι πήγε χαμένη η προσπάθεια που έγινε.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, το σκορ έγινε 50-67 στο 32' με τον Σενέλ να στέκεται επάξια δίπλα στον Ατάρ για την Τουρκία. Το επί μέρους σκορ έφτασε στο 1-22, η διαφορά στους 22 (52-74) και το μόνο που κατάφερε η Εθνική ήταν να μειώσει σε 63-75, για να έρθει το τελικό 63-81.

MVP

Ο Ραγκίπ Μπεργκε Ατάρ ήταν ασταμάτητος και οδήγησε την Τουρκία στην νίκη. Είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, τελείωσε το ματς με 22 πόντους (9/13 δίποντα) και 11 ριμπάουντ. Κι αν ήταν πιο εύστοχος στις βολές (4/12), όπως και όλη η Τουρκία (8/23), θα είχε ακόμα καλύτερη αξιολόγηση (24).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μέσα σε τρία λεπτά στο τέλος της τρίτης περιόδου χάθηκαν όλα για την ελληνική ομάδα. Η Εθνική μας μείωσε σε 53-50 στο 27' και έδειξε ικανή για να ολοκληρώσει την αντεπίθεση, όμως ξαφνικά όλα άλλαξαν. Συνεχόμενα λάθη και κακές επιλογές, βοήθησαν την Τουρκία να κάνει σερί 10-0, να κλείσει το δεκάλεπτο στο +13 (63-50) κι εκεί να κριθούν όλα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κώστας Καμπουρίδης κλήθηκε να τα βάλει με ένα... θηρίο και παρότι στην άμυνα ήταν πολύ δύσκολο να τον αντιμετωπίσει, τουλάχιστον το πάλεψε στην άλλη πλευρά του γηπέδου. Εκανε το καλύτερό του παιχνίδι στην επίθεση, με 20 πόντους (6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές) και ουσιαστικά ήταν ο λόγος που η Εθνική επέστρεψε στο ματς και απείλησε τους Τούρκους στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-33, 63-50, 81-63

Ελλάδα: Καλαϊτζάκης Γ. 11 (7ρ., 4 ασ.), Μωραϊτης 8 (1 τρ., 6 ασ.), Καμπερίδης 8 (1), Καλαϊτζάκης Π. 2, Δούβλης 2, Πιλάβιος 3 (1), Δομπρογιάννης 5 (1), Αρσενόπουλος, Καμπουρίδης 20 (2), Γάργαλης 2, Λιούνης, Βύρλας 2

Τουρκία: Ακιούζ 13 (1), Χαζέρ 6, Ακάι 4, Τανισάν, Σεϊμπίρ 5, Ντορά 13 (3), Σενέλ 17 (3), Ατάρ 22 (11 ρ.), Μουσταφά, Σαρικάγια 1