ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Τουρκία διέλυσε την Τσεχία

Η Τουρκία διέλυσε την Τσεχία με 92-65 και κατέκτησε την τρίτη θέση σε τουρνουά που διεξήχθη στην Ιταλία, ενόψει του προολυμπιακού στις Φιλιππίνες. Ξεχώρισαν Μπατούκ και Οσμάν.

Σε τουρνουά που διεξήχθη στην Ιταλία, στο Τρεντίνο, η Τουρκία κατετάγη στην τρίτη θέση, καθώς νίκησε την Τσεχία με το επιβλητικό σκορ 92-65. Οι "κόκκινοι" προετοιμάζονται ενόψει του προολυμπιακού τουρνουά και μέσα στις επόμενες μέρες θα ταξιδέψουν στις Φιλιππίνες, καθώς εκεί βρίσκεται ο όμιλος τους.

Η Τουρκία έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και είχε το προβάδισμα στο σκορ από το ημίχρονο (45-37), ενώ μπόρεσε και εκτόξευσε το προβάδισμα της στο τρίτο δεκάλεπτο. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπατούκ (12π), Οσμάν (10) και Μαχμούτογλου (10). Τόσο η Τουρκία, όσο και η Τσεχία, αγωνίστηκαν με απουσίες, καθώς αρκετοί παίκτες τους ξεκουράζονται, ενώ άλλοι έχουν ακόμη παιχνίδια με τις ομάδες τους, όπως ο Τόμας Σατοράνσκι με την Μπαρτσελόνα.