ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Μακάμπι νίκησε την Ούνικς στην παράταση

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της Κρήτης, νικώντας την Ούνικς Καζάν στην παράταση (85-85) με 101-100.

Στην έναρξη του τουρνουά της Κρήτης, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε στην παράταση την Ούνικς Καζάν με 101-100, σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση (85-85), με τον Ρόλ να σημειώνει ένα "καυτό" τρίποντο λίγο πριν το τέλος, στέλνοντας την αναμέτρηση στον έξτρα χρόνο.

Η Ούνικς Καζάν έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο (52-41), αλλά στο δεύτερο μέρος η Μακάμπι αντέδρασε, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο, οι Ρώσοι προσπάθησαν να πάρουν την νίκη, αλλά τα σουτ που δοκίμασαν στο τέλος με τον Σμιθ ήταν άστοχα, με τον Τάιους νωρίτερα να σημειώνει το νικητήριο καλάθι του αγώνα. Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο εξαιρετικός ο Ντεάντρε Κέιν με 17 πόντους (3/4 δ, 3/4τρ), ενώ από τους ηττημένους ήταν εντυπωσιακός ο Τζαμάρ Σμιθ με 2 πόντους (6/12 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 52-41, 64-63, 85-85, 100-101

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Έτζιμ 12, Πονκρασόφ 9 (2), Κόλομ 14 (1), Σουκχόφτσοφ, Λάσμε 8, Μέιερς 6, Σμιθ 28 (6), Τούσχκιν 18 (4), Καϊμακόγλου 2, Λόκετ, Κλέσνκοβ 3.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 12 (2), Μασχούρ 4, Ρολ 12 (2), Κέιν 17 (3), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 12 (2), Κοέν 3, Σεγκεβιτάι, Μπόλντεν 12, Παραχούσκι 4, Τζάκσον 15 (2)