ΚΙΝΑ

Κέρδισε ο Μπουρούσης, σε έβδομο ματς η πρόκριση στον τελικό

Η Zhejiang επικράτησε της Shandong και η πρόκριση στους τελικούς του κινεζικού πρωταθλήματος θα κριθεί στον έβδομο και τελευταίο αγώνα. Μέτριο βράδυ για τον Γιάννη Μπουρούση, που έγραψε double-double.

Με τον Γιάννη Μπουρούση να παίζει 31 λεπτά, να σκοράρει 11 πόντους με 1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/6 βολές, να μαζεύει 10 ριμπάουντ και να μοιράζει τρεις ασίστ, η Zhejiang επικράτησε (117-96) της Shandong και ισοφάρισε στο 3-3 την ημιτελική σειρά. Έτσι, η πρόκριση στους τελικούς του κινεζικού πρωταθλήματος θα κριθεί στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι.

Κόρτνι Φόρτσον (31 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 41 λεπτά), Χου Τζινκιού (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Λιν Τσιχ-Τσιέχ (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν από τους νικητές, την ώρα που ο Τάι Λόσον (26 πόντοι με 5/14 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 40 λεπτά) και ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας (18 πόντοι, 8/14 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο σε 32 λεπτά) πάλευαν μόνοι εναντίον όλων για την Shandong.