BASKETBALL CH. LEAGUE

Βήμα πρόκρισης για τον Άρη, 85-58 τη Ναχαρίγια

ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÁÑÇÓ - ÍÁ×ÁÑÉÃÉÁ / CHAMPIONS LEAGUE / ARIS NAHARIYA (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο Άρης πέτυχε την έκτη σερί νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη με 85-58 επί της Ναχαρίγια στη Nick Galis Hall στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Basketball Champions League κάνοντας το πιο σημαντικό βήμα πρόκρισής του στην επόμενη φάση.

Ο Άρης χάρη στην απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχε την έκτη σερί νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη με 85-58 επί της Ναχαρίγια στη Nick Galis Hall στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Μία νίκη που επέτρεψε στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να κάνει το πιο σημαντικό βήμα πρόκρισής του στην επόμενη φάση του φετινού του ευρωπαϊκού του ταξιδιού φθάνοντας το ρεκόρ του στο 7-3.

Ο MVP

Ο Ντέβον Μαρμπλ επέστρεψε στις καλές επιθετικές του βραδιές με 16 πόντους έχοντας 1/1 βολή, 3/3 δίποντα και 3/6 τρίποντα σε 15:58 με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες του Άρη με την άμυνά τους και την ευστοχία τους στα σουτ τριών πόντων ξέφυγαν με 15 πόντους στο 19΄ με 45-30 μετά το τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς αφήνοντας πίσω τους το 28-23 του 12΄ από το καλάθι και φάουλ του Φάουστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 37 ριμπάουντ του Άρη του επέτρεψαν να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού και να φθάσει στη νίκη επί της Ναχαρίγια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο παιχνίδι ο Άρης δυσκολεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο μέχρι το 6΄ όταν και το σκορ ήταν ισόπαλο με 14-14 μετά τη 1/2 βολές του Ντραγκίσεβιτς. Μέχρι το τέλος του όμως οι παίκτες του Πρίφτη έτρεξαν ένα σερί 11-2 και το έκλεισαν με το υπέρ τους 25-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα από το Ισραήλ η Ναχαρίγια δυσκόλεψε τους "κίτρινους" μέχρι το 12΄ όταν και ο Φάουστ μείωσε σε 28-23. Με σωστή άμυνα και επιλογές που βγήκαν στην επίθεση η διαφορά πήγε στο +15 για το 45-30 στο 19΄ με το τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς.

Ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-32 και επέστρεψε από αυτά εξίσου σοβαρός με αποτέλεσμα να μην δυσκολευτεί να φθάσει στη νίκη που ουσιαστικά του έδωσε και την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού. Ο Νας μείωσε στο 24΄ στο 49-39 αλλά ο Άρης πήγε τη διαφορά στο +18 με ένα σερί 8-0 για το 57-39 με 4/4 βολές του Τζενκινς για να έρθει φυσιολογικά το τελικό 85-58 με τη διαφορά των 27 πόντων να ήταν και η μεγαλύτερη.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-32, 61-43, 85-58.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 16 (1/1β. 3/3διπ., 3/6τρ.), Ξανθόπουλος 8, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8, Τζένκινς 14 (2/2β., 3/5διπ., 2/3τρ.), Κάμινγκς 15(6/8β., 3/5διπ., 1/3τρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιγτς 2, Καββαδάς 5, Ντραγκίσεβιτς 13 (5/6β., 1/2διπ., 2/5τρ.).

ΝΑΧΑΡΙΓΙΑ(Αλφάσι): Φάουστ 9(2), Κίτσεν 1, Γκέιτς 13(3/6β., 5/8διπ.), Μπράουν 9, Νας 2, Ασάντε-Ασάρε 5(1), Μπέρκοβιτς, Μπερ Αβέν 5(1), Ντάγκλας 4, Σκόλντεμπραντ.