BASKETBALL CH. LEAGUE

Το πανόραμα στο Champions League: ήττες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Κακή αρχή για τις ελληνικές ομάδες στο Champions League. Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Εστουντιάντες (79-87) στο ΟΑΚΑ, ενώ ο ΠΑΟΚ γνώρισε την συντριβή από την Λούντβισμπουργκ (103-70). Στην τρίτη παράταση επικράτησε η Βενέτσια της Μπάνβιτ (108-101).

Για την πρώτη μέρα της πρεμιέρας του Champions League της FIBA, οι δύο ελληνικές ομάδες ηττήθηκαν, καθώς τόσο η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, όσο και ο ΠΑΟΚ επί γερμανικού εδάφους, πραγματοποίησαν κακές εμφανίσεις.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τραγικά το παιχνίδι κόντρα στην Εστουδιάντες, βρέθηκε νωρίς στο -19, κόντεψε να φέρει τούμπα τον αγώνα, αλλά τελικά δεν άντεξε και ηττήθηκε με 79-87. Με την άμυνά του να παίρνει κάκιστο βαθμό και τη μάχη των ριμπάουντ να χάνεται κατά κράτος, ο ΠΑΟΚ υπέστη βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Λούντβιχσμπουργκ (103-70). Ο Άρης την Τετάρτη (11/10, 19:30) θα υποδεχθεί στην Θεσσαλονίκη την Ζιελόνα Γκόρα.

Στην τρίτη (!) παράταση ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Βενέτσια απέναντι στην Μπάνβιτ (80-80, 91-91), με τον Χέινς αρχικά να στέλνει το ματς στον έξτρα χρόνο με ένα δύσκολο buzzer-beater τρίποντο για τους γηπεδούχους, ύστερα από σπάσιμο μέσης. Στην παράταση, αν και η Βενέτσια είχε προηγηθεί με 91-87, ο Τόμας ευστόχησε σε τρίποντο, κερδίζοντας και φάουλ από τον απρόσεκτο Όρελικ, ευστοχώντας στην συνέχεια και στην βολή, στέλνοντας το ματς με "τετράποντο" στην δεύτερη παράταση (91-91), με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν σε γκάφα ολκής.

Οι δύο ομάδες ήταν κουρασμένες στην δεύτερη παράταση και είναι χαρακτηριστικό πως σημείωσαν μόλις 4 πόντους η κάθε μία, πηγαίνοντας το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο για τρίτη φορά (95-95). Ο Μπιλίγκα για την Βενέτσια μέτρησε 1/2 βολές, έφερε το σκορ στα ίσα (95-95), με τον Όντουμ της Μπάνβιτ ακολούθως να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση. Στην τρίτη παράταση, οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερες δυνάμεις, πήραν προβάδισμα και κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη, επικρατώντας με 108-101 (13-6).