BASKETBALL CH. LEAGUE

Σούπερ Μπράμος στο "διπλό" της Βενέτσια

Ο Μάικ Μπράμος ήταν ο κορυφαίος της Βενέτσια στην εκτός έδρας νίκη επί της Βέντσπιλς. Διαβάστε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας στο Basketball Champions League.

Στη Λετονία και στη Γερμανία έγιναν τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της ημέρας στο Basketball Champions League. Στη Λετονία η Βέντσπιλς επικράτησε της Σαλόν με 78-77, έχοντας πρωταγωνιστή τον Αρμαντς Σκέλε. Ο διεθνής Λετονός πλησίασε το τριπλ-νταμπλ (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και ήταν επίσης αυτός που έβαλε τις δύο ελεύθερες βολές 2'45'' πριν από τη λήξη που χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους, αφού καμία ομάδα δεν κατόρθωσε να σκοράρει στα τελευταία 2,5 λεπτά!

Οι δύο ομάδες έχασαν τις τελευταίες 10 επιθέσεις που επιχείρησαν, συμπεριλαμβανομένου και του τριπόντου του Σμιθ στην εκπνοή, που θα μπορούσε να δώσει στη Σαλόν τη νίκη. Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου (του ΠΑΟΚ) η Λούντβιχσμπουργκ υποχρέωσε τη Νέπτουνας στην πρώτη ήττα της. Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε δια περιπάτου στη νίκη με 95-83, "πιάνοντας" τους Λιθουανούς στη δεύτερη θέση του 2ου ομίλου.

Στον όμιλο της ΑΕΚ (τον 3ο) η Βενέτσια ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων και νίκησε τη Ρόσα Ράντομ 81-71, έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Μάικ Μπράμος. Ο Έλληνας ομογενής έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, καθώς πέτυχε 13 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ. Εύκολο έργο είχε στον 1ο όμιλο η Μονακό απέναντι στην Ενισέι, την οποία νίκησε 89-73, έχοντας το προβάδισμα επί 40 λεπτά.

Στον 4ο όμιλο (του Άρη) η Μπεσίκτας χρειάστηκε ένα σερί 11-0 στα τελευταία τρία λεπτά για να νικήσει τη Ζιέλονα Γκόρα 65-60, ενώ η Νίμπουρκ επικράτησε της Βόνης στην παράταση με 89-87. Ο Γιουτζίν Λόρενς δεν άγγιξε μόνο το τριπλ-νταμπλ (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), αλλά ήταν και ο ήρωας των Τσέχων στο φινάλε, αφού σημείωσε το νικητήριο λέι-απ 8'' πριν από τη λήξη του αγώνα.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Μονακό-Ενισέι 89-73 (Ρόμπινσον 18, Κικάνοβιτς 17π., 7/7δ. - Ζαβόρουεβ 20)

2ος όμιλος

Βέντσπιλς-Σαλόν 78-77 (Σκέλε 16π., 9ρ., 8ασ. - Χάρις 19, Ζιλέ 17)

Λούντβιχσμπουργκ-Νέπτουνας 95-83 (Εβανς 19, Πίτερ-ΜακΝίλι 15 - Σεϊμπούτις 17)

Κάπο ντ' Ορλάντο-ΠΑΟΚ 58-63 (Κουλμπόκα 15 - Τζόουνς 17π., 11ρ., 3κλ.)

3ος όμιλος

Ρόσα Ράντομ-Βενέτσια 71-81 (Χάροου 18 - Πέριτς 16, Μπράμος 13π., 7ρ., 8ασ.)

ΑΕΚ-Μπάνβιτ 70-74 (Χάρις 18 - Καλοϊάρο 13π., 6ασ., 4κλ., Βίντμαρ 12)

4ος όμιλος

Μπεσίκτας-Ζιέλονα Γκόρα 65-60 (Ντίμπλερ 19, Στρόμπερι 14π., 8ασ. - Ντραγκίτσεβιτς 13π., 7ρ.)

Βόνη-Νίμπουρκ 87-89 παρ. (Χιλ 21, Τζούρισιτς 19π., 8ρ. - Μπέντα 24, Λόρενς 12π., 9ρ., 10ασ.)