BASKETBALL CH. LEAGUE

Πρώτη ήττα και για τη Μπεσίκτας

Η Λούντβιχσμπουργκ υποχρέωσε τη Μπεσίκτας στην πρώτη ήττα της στο Basketball Champions League. Διαβάστε τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου γύρου καμία ομάδα δεν απέμεινε αήττητη στο Basketball Champions League! Η Λούντβιχσμπουργκ κατόρθωσε να νικήσει τη Μπεσίκτας 89-83 και να υποχρεώσει την τουρκική ομάδα στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωση, παραμένοντας με τη σειρά της στη δεύτερη θέση του 5ου ομίλου.

Κακή ήταν η βραδιά και για τις δύο ελληνικές ομάδες. Ο μεν Αρης δεν κατόρθωσε να νικήσει τη Μονακό , με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από την κορυφη του ομίλου του, η δε ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στην Πολωνία από τη Ζιέλονα Γκόρα . Στον όμιλο της ΑΕΚ η Σαρλερουά επικράτησε εκτός έδρας της Τσολνόκι, ενώ έγινε και το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής. Στο Βελιγράδι, συγκεκριμένα, εκεί όπου η Σάσαρι επιβλήθηκε στην παράταση της Παρτιζάν με 88-87.

Μεγάλη ανατροπή από την Σάσαρι

Η ιταλική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο αλλά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με μακρινό σουτ του Ολασένι στην εκπνοή (κέρδισε και φάουλ πάνω στο σουτ αλλά έχασε τη βολή) και εκεί το πήρε χάρις στο τρίποντο του Κάρτερ 19,6'' πριν από τη λήξη. Ο Χάτσετ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 4'', όταν κέρδισε φάουλ σε τρίποντο με το σκορ 85-88, αλλά είχε 2/3 βολές.

Περίπατο έκανε στον όμιλο του Αρη η Μπάνβιτ, η οποία νίκησε τους Μπάκεν Μπερς 99-82 και παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τη Μονακό, ενώ ακόμα πιο εύκολες νίκες σημείωσαν η Ναχαρίγια και η Νίμπουρκ απέναντι σε Ελιος Σανς και Σκαϊλάινερς αντίστοιχα. Η Αβελίνο κέρδισε το ντέρμπι κορυφής του 4ου ομίλου με την Γιουβέντους Ουτένα (85-75), κάνοντας σερί 14-0 στην τέταρτη περίοδο και μετατρέποντας το 62-69 σε 76-69. Στο άλλο παιχνίδι η Στρασμπούρ συνέτριψε τη Μόρναρ 93-62.

1ος όμιλος

Νίμπουρκ-Ελιος Σανς 85-55 (Σαντ-Ρους 16π., Αλεν 14 – Κούζλινκ 16)

Ναχαρίγια-Σκαϊλάινερς 75-54 (Μπράουν 23, Γκέιτς 19 – Μόρισον 12)

Μπάνβιτ-Μπάκεν Μπερς 99-82 (Μουτάφ 26, Ορελικ 25 – Λάερκε 18)

Αρης-Μονακό 62-65 (Τζένκινς 20, Κάμινγκς 17, Γιάνκοβιτς 15π., 12ρ. - Μποστ 13π., 7ρ.)

4ος όμιλος

Γιουβέντους Ουτένα-Αβελίνο 75-85 (Σιρουταβίτσιους 16 – Φεσένκο 25π., 13ρ.)

Στρασμπούρ-Μόρναρ 93-62 (Ζετέ 14, Τράβις 13π., 6ασ. - Τζόουνς 17)

5ος όμιλος

Τσολνόκι-Σαρλερουά 74-79 (Βόιβοντα 19 – Λιμπέρ 21, Σέπερντ 16, Μπόουμαν 15)

Ζιέλονα Γκόρα-ΑΕΚ 78-75 (Τζούρισιτς 23π., 10ρ. - Ντίξον 22π., 5κλ., Ούκιτς 16π., 6ρ., 9ασ.)

Λούντβιχσμπουργκ-Μπεσίκτας 89-83 (Μάρτιν 15π., 9ρ., Τόπερτ 15 – Ρολ 18π., 7ασ.)

Παρτιζάν-Σάσαρι 87-88 (Χάτσερ 23 – Κάρτερ 21, Στίπτσεβιτς 14π., 6ασ.)