BASKETBALL CH. LEAGUE

Τα (μαζεμένα) λάθη έφεραν την ήττα για τον ΠΑΟΚ

FIBA BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Η κατάρρευση και τα πολλά λάθη στη γ' περίοδο έφεραν τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τη Σαλόν, με τη γαλλική ομάδα να φτάνει στη νίκη (75-61). Τρίτη ήττα του "δικεφάλου" σε τέσσερις αγώνες στο Basketball Champions League.

Ένα κακό δεκάλεπτο (το γ') αρκούσε προκειμένου ο ΠΑΟΚ να χάσει εντελώς τον ρυθμό του και να δώσει το δικαίωμα στη Σαλόν να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρουσιάστηκε κάκιστη στη γ' περίοδο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται κάθε ελληνικό λάθος και να φτάνουν εν τέλει στη νίκη με +14 (75-61).

Αυτή είναι η τρίτη ήττα μετά από τέσσερις αγώνες στο Basketball Champions League για τον "δικέφαλο", ο οποίος έχει μπροστά του ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με την Τενερίφη, στην PAOK Sports Arena.

Σαν να μην έφτανε αυτό βέβαια για τον ΠΑΟΚ, ήρθε κι ο τραυματισμός του Ουσμάν Κρουμπάλι, ο οποίος προσγειώθηκε άτσαλα σε διεκδίκηση ενός ριμπάουντ στο 38ο λεπτό, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει άρον άρον από το παρκέ. Εν αναμονή των εξετάσεων, αυτό που φαίνεται σε πρώτο χρόνο είναι πως έχει υποστεί διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο.

Ο MVP

Ο Ντάριν Ντόρσεϊ αποδείχθηκε μοιραίος για τον "δικέφαλο", με την επιθετική του δράση. Αφενός κράτησε κοντά την ομάδα του στο α' μέρος με τα σουτ που έβαλε (ως επί το πλείστον περιφερειακά), αφετέρου μοίρασε σωστά τις μπάλες στο β' μέρος, όταν η Σαλόν άρχισε να "πατάει" καλύτερα". Στα 31'31'' που χρησιμοποιήθηκε, είχε 12 πόντους (με 1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη και 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ των τεσσάρων λαθών του α' μέρους, έκανε πέντε από το 20' μέχρι το 23'. Συν του ότι στο β' μέρος δεν έβαλε ούτε ένα περιφερειακό σουτ (0/10 τρίποντα).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μετά από ένα εξαιρετικό α' μέρος που έφερε το +5 (36-41), οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έδωσαν την ευκαιρία στη Σαλόν να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση. Ο "δικέφαλος" έκανε πέντε λάθη στα πρώτα τρία λεπτά του β' μέρους, ενώ τελείωσε το γ' δεκάλεπτο με 4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 λάθη. Ήταν λογικό λοιπόν το +5 να γίνει -11 (60-49) για την ελληνική ομάδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Colisee" δεν ήταν γεμάτο, όσοι όμως βρέθηκαν σε αυτό δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Μεταξύ αυτών και πενήντα (50) φίλοι του ΠΑΟΚ που ενίσχυσαν με τη φωνή τους την προσπάθεια της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61.

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Σμιθ (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Χάρις 10 (2), Ροζενφέλντ 1, Ενζελιέ 13 (6/7 δίποντα), Ζιλέ 6 (2/7 τρίποντα), Καμαρά 13 (6/8 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Φαρ 2, Ντόρσεϊ 12 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ζελαμπάλ 10 (1), Τζόζεφ 8 (2), Πινόλτ.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Κλάσεν, Κρουμπάλι 15 (7/7 δίποντα, 1/2 βολές), Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 14 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ασίστ), Ζάρας (0/4 τρίποντα), Κατσίβελης 2 (0/4 σουτ, 2/4 βολές), Τζόουνς 5 (1), Τρις 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Σαλόν: 19/31 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 7/14 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 20 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 20/36 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 9/16 βολές, 31 ριμπάουντ (20+11), 16 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ έχει μπροστά του τον εντός έδρας αγώνα με την Τενερίφη (σ.σ.: υπάρχει κενό στο πρωτάθλημα λόγω των ημιτελικών του κυπέλλου), ενώ η Σαλόν δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Λούντβιχσμπουργκ.