BASKETBALL CH. LEAGUE

Λύγισε στην 3η παράταση ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε με το δεξί το Basketball Champions League, καθώς γνώρισε την ήττα από την πολωνική Ρόζα Ράντομ με 93-85, σε ένα ματς που χρειάστηκε τρεις παρατάσεις και 2,5 ώρες για να ολοκληρωθεί!

Οι ελληνικές ομάδες δεν κατάφεραν να τριτώσουν τις νίκες τους στην πρεμιέρα του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις του, αφού “λύγισε” στην τρίτη παράταση στο Ράντομ και ηττήθηκε με 93-85 από τη δευτεραθλήτρια Πολωνίας Ρόζα, σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές, καθώς οι δύο ομάδες ενάλασσαν επί 55 λεπτά το προβάδισμα. Στο τέλος, πάντως, ένας βραχύσωμος Αμερικανός ονόματι Τάιρον Μπράζελτον και ένας... ήρωας από το πουθενά (Γέσκε), έκαναν τη διαφορά.

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο ύψους 1,81μ. Τάιρον Μπράζελτον έκανε επί 55 λεπτά άνω κάτω την άμυνα του ΠΑΟΚ, καθώς κανείς δεν μπορούσε να τον μαρκάρει. Ο δαιμόνιος Αμερικανός γκαρντ έβαλε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, τελείωσε το ημίχρονο με 11, πρόσθεσε άλλους τόσους στην τρίτη περίοδο και τελείωσε το παιχνίδι με 36, έχοντας 12/25 σουτ, 8/10 ελεύθερες βολές, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και φυσικά το μεγαλύτερο νούμερο στο δείκτη αξιολόγησης (30).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Σε ένα παιχνίδι με δεκάδες εναλλαγές στο σκορ, στο οποίο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά, τα κρίσιμα σημεία ήταν πάρα πολλά. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη στο τέλος της δεύτερης παράτασης, όταν προηγήθηκε με 79-75 στο 49'. Από τη στιγμή όμως που η Ρόζα έμεινε όρθια, το παιχνίδι που έκρινε τον αγώνα ήταν τα δύο συνεχόμενα τρίποντα που έβαλαν ο Γέσκε και ο Μπελ στα μέσα της τρίτης παράτασης. Σε εκείνο το σημείο το σκορ έγινε 85-79 και αυτά τα δύο σουτ έμοιαζαν με μαχαιριές στην καρδιά του “δικέφαλου”.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο παίκτες που έκριναν το παιχνίδι υπέρ της Ρόζα, ο Ντάμιαν Γέσκε και ο Γκάρι Μπελ, είχαν 0/8 και 5/17 σουτ αντίστοιχα μέχρι το 52'! Και οι δύο μαζί είχαν δηλαδή 5/25 σουτ, αλλά τελείωσαν το παιχνίδι με 3/3, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 14 πόντους της πολωνικής ομάδας στην τρίτη παράταση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρόζα Ράντομ έδειξε εξ αρχής ότι μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ. Με τον Τάιρον Μπράζελτον να κάνει ό,τι θέλει στην πρώτη περίοδο και να σημειώνει πολύ γρήγορα 9 πόντους, η πολωνική ομάδα ξέφυγε στο 6' με 13-6 χάρις σε ένα σερί 8-0. Ο “δικέφαλος” έμεινε χωρίς πόντο επί 4,5 λεπτά στην πρώτη περίοδο, ωστόσο την ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο. Μετά το αρχικό “νεκρό διάστημα” που είχε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, “έτρεξε” ένα επιμέρους 17-2 από το 6' έως το 13' και όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά ξέφυγε και με 23-15.

Η φιναλίστ του περσινού πολωνικού πρωταθλήματος δεν άργησε να απαντήσει, σε ένα ημίχρονο που περιείχε συνολικά 9 εναλλαγές προβαδίσματος. Η Ρόζα βρήκε επιθετικές λύσεις από τους Σοκολόβσκι, Τζάκσον και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 33-30, έχοντας κερδίσει παράλληλα τις μάχες κάτω από τα δύο καλάθια. Η πολωνική ομάδα ξέφυγε ακόμα και με 38-33 στο 22', κάπου εκεί όμως ο ΠΑΟΚ “έσφιξε” την άμυνα του. Από το 22' έως το 29' οι “μελανόλευκοι” δεν δέχτηκαν ούτε ένα καλάθι, προηγήθηκαν με 48-41 στο 28' χάρις σε ένα επιμέρους 15-3 και τον Σάιμπερτ να βάζει 11 πόντους σε αυτό το διάστημα, ωστόσο οι γηπεδούχοι τελείωσαν πάλι καλύτερα το δεκάλεπτο.

Ένα ξέσπασμα του Μπράζελτον βοήθησε τους Πολωνούς να κλείσουν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 10-2 και να ανακτήσουν το προβάδισμα (51-50). Προσωρινά όμως. Επί τρία δεκάλεπτα καμία ομάδα δεν κατάφερε να σταθεροποιήσει την απόδοση της και αυτό δεν συνέβη ούτε στο τέταρτο. Ο “δικέφαλος” ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με σερί 5-0 αλλά στη συνέχεια έκανε πέντε λεπτά να σκοράρει ξανά. Το 51-55 έγινε 59-57 και κάπου εκεί το “θρίλερ” άρχισε να ξετυλίγεται...

Μετά το καλάθι του Μπελ στα 55'' ο Πέινερς ισοφάρισε το σκορ στα 31,9'' (65-65) και στην εκπνοή του 40λεπτου ο Σοκολόβσκι αστόχησε ανενόχλητος σε τρίποντο. Παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 71-68 αλλά η μία ελεύθερη βολή που έχασε ο Τσόχλας 23,9'' άφησε ανοιχτή την πόρτα για τον απίθανο Μπράζελτον, ο οποίος... είδε φως και μπήκε. Ο βραχύσωμος Αμερικανός ευστόχησε σε ένα απίστευτο εκτός ισορροπίας τρίποντο με 16,1'' να απομένουν και έστειλε το παιχνίδι σε νέα παράταση, αφού ο Τσόχλας αστόχησε απελπιστικά στην τελευταία επίθεση και το καλάθι που έβαλε ο Γλυνιαδάκης μετά το επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε, ήταν εκπρόθεσμο.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να ελέγχει το ματς στη δεύτερη παράταση, όταν ξέφυγε με 75-79 μόλις ένα λεπτό πριν από τη λήξη. Υπολόγιζε όμως χωρίς τους Πολωνούς. Ο Μπογιανόβσκι μείωσε σε 78-79 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Νταρνέλ Τζάκσον κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, ισοφάρισε με 1/2 βολές και έστειλε το παιχνίδι σε τρίτη παράταση, αφού ο Μπράζελτον δεν βρήκε στόχο στο φινάλε! Όπως αποδείχθηκε αργότερα, μικρή σημασία είχε. Στην τρίτη παράταση η Ρόζα είχε μεγαλύτερη ενέργεια και πάνω απ' όλα έβαλε τα μεγάλα σουτ, ξεφεύγοντας με 87-79 στο 53'. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλη βενζίνη στο ντεπόζιτο...

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-30, 51-50, 65-65 (κ.α.), 71-71 (1η παρ.), 79-79 (2η παρ.), 93-85

ΡΟΖΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Βίτκα 2, Μπογιανόβσκι 5, Μπράζελτον 36 (12/25σ., 5ρ., 9ασ.), Μπελ 17 (8ρ., 5κλ.), Σοκολόβσκι 12 (11ρ.), Ανταμς, Μπόναρεκ, Γέσκε 9 (7ρ., 3ασ.), Τζάκσον 12 (8ρ., 2κ.).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 6 (7ρ., 4ασ.), Κόνιαρης, Τσόχλας 9 (5ρ., 7ασ.), Τέιλορ 0/3σ., Μιλιένοβιτς 3 (4ασ.), Γλυνιαδάκης 14 (9ρ.), Σάιμπερτ 19 (5/11τρ.), Καμάρας, Μπράιαντ 11, Πέινερς 7, Κλάντον 16 (7/10σ., 9ρ.).