BASKETBALL CH. LEAGUE

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Νεπτούνας με τρομερό ΜακΦάντεν

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε πολύτιμη νίκη (82-73) επί της Νεπτούνας έχοντας για MVP τον τρομερό Θαντ ΜακΦάντεν (31π), ο οποίος έβαλε καθοριστικό τρίποντο στο τέλος.

Για την 12η αγωνιστική του FIBA Champions League, ο ΠΑΟΚ σημείωσε πολύτιμη νίκη επί της Νεπτούνας (η οποία είχε ρεκόρ 8-3), επικρατώντας στην Πυλαία με σκορ 82-73. Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και άξιζαν το θετικό αποτέλεσμα, με το ρεκόρ τους, πλέον, στην διοργάνωση να είναι στο 6-6.

Ο MVP της αναμέτρησης

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Θαντ ΜακΦάντεν. Ο Αμερικανός σούτινγκ-γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 31 πόντους στο ματς (5/7δ, 5/8τρ, 6/8β) και 6 ριμπάουντ. Είναι χαρακτηριστικό πως στην 2η περίοδο μέτρησε 19 πόντους, έχοντας 4/4 τρίποντα στο ματς. Μάλιστα, ήταν καθοριστικός στα 35'' πριν το τέλος. Με το σκορ στο 72-68, ευστόχησε σε ένα μεγάλο σουτ από την περιφέρεια (75-68), με το οποίο ουσιαστικά "σκότωσε" τους Λιθουανούς.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ στο 30' προηγήθηκε με +15 (62-47), αλλά η Νεπτούνας με αντεπίθεση στην 4η περίοδο μείωσε σε 70-68 στο 39'. Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο τρομερός Θαντ ΜακΦάντεν. Στα 35'' πριν το τέλος, με το σκορ στο 72-68, πήρε πάνω του την κρίσιμη επίθεση και με ένα σουτ γεμάτο αυτοπεποίθηση μετά από ντρίμπλα, δίνοντας μεγάλη καμπύλη στην μπάλα, βρήκε στόχο, έκανε το σκορ 75-68 και με αυτό το σουτ ουσιαστικά "εκτέλεσε" την Νεπτούνας, η οποία ακολούθως δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Το γεγονός πως ο καταπληκτικός Θαντ ΜακΦάντεν σημείωσε 19 (!) πόντους στην δεύτερη περίοδο, μετρώντας 4/4 τρίποντα από την περιφέρεια.

Το ματς

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν γρήγορα με σκορ 0-6 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά ακολούθως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και βγήκε μπροστά στο σκορ με 13-10 στο 7', ύστερα από τρίποντο του Σάιμπερτ. Το σκορ του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο τρομερός ΜακΦάντεν πήρε... φωτιά, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο έχοντας 22 (!) πόντους με 5/6 δίποντα και 4/4 (!) τρίποντα. Με δικό του σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (29-28) στο 15', με τους Θεσσαλονικείς στην συνέχεια να βρίσκουν ρυθμό, να βγάζουν άμυνες και να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό, "γράφοντας" το 44-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και κατάφερε με τους Μιλιένοβιτς και Κλάντο να εκτοξεύσει την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στο +15 (62-47) στο 30', με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο, όμως, η Νεπτούνας απάντησε με τρία σερί τρίποντα, έκανε ένα σερί 10-0, μπήκε πάλι στο παιχνίδι και στο 39' οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε απόσταση... αναπνοής (70-68).

Στο τελευταίο λεπτό, όμως, ανέλαβε δράση ο Θαντ ΜακΦάντεν. Με το σκορ στο 72-68, η μπάλα πήγε στα χέρια του, ανέλαβε την κρίσιμη επίθεση, σούταρε μετά από ντρίμπλα, δίνοντας μεγάλη καμπύλη στην μπάλα και ο Αμερικανός γκαρντ βρήκε στόχο (75-68). Με αυτόν τον τρόπο "σκότωσε" τους Λιθουανούς. Το παιχνίδι στην συνέχεια πήγε στις βολές, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην νίκη με σκορ 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 44-35, 62-47, 82-73

ΠΑΟΚ: Xρυσικόπουλος 9, Κόνιαρης 9, Τσόχλας 5, Μαργαρίτης 3, ΜακΦάντεν 31, Μιλιένοβιτς 6, Γλυνιαδάκης 2, Σάιμπερτ 9, Πέινερς 2, Κλάντον 6.

Νεπτούνας: Γκιρτζιούνας 3, Κλιμαβίτσιους 1, Σακαράουσκας 2, Ντρου 31, Μπάρον 6, Κατσίνας 4, Τζόνσον 15, Μπελιάουσκας 9, Γκραντ 2.