BASKETBALL CH. LEAGUE

Ο Άρης νίκησε την Ναντέρ με μπροστάρη τον Τσαϊρέλη

Ο Άρης παρέμεινε αήττητος στο γήπεδο του, καθώς νίκησε την Ναντέρ με 70-62, έχοντας για πρώτοσ κόρερ τον Τσαίρέλη με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Βον (11π).

Για την 3η αγωνιστική του Champions League της FIBA, ο Άρης έκανε το ρεκόρ του 2-1, παραμένοντας αήττητος στο γήπεδο του, καθώς νίκησε την Ναντέρ με 70-62, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Οι "κιτρινόμαυροι" έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, με μόνη εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας δίκαια στο πολύτιμο θετικό αποτέλεσμα, καθώς ήταν ανώτεροι από την γαλλική ομάδα.

Ο MVP:

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης. Σε 23:14 λεπτά συμμετοχής, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη με 15 πόντους (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ μέτρησε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο στο ματς, παίρνοντας πρωτοβουλίες σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Ο Αμερικανός γκαρντ της Ναντέρ, Τζαμάλ Σούλερ, σκόραρε μόνο από την περιφέρεια στο ματς, τελειώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους, έχοντας 5/9 τρίποντα στην αναμέτρηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη να προηγείται με +10 (46-36), έλεγχε τον ρυθμό, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η γαλλική ομάδα αντέδρασε. Μέτρησε επί μέρους σκορ 2-16 (!) και πήρε το προβάδισμα με +4 (48-52), με τους γηπεδούχους να έχουν... μπλοκάρει σε άμυνα και επίθεση. Στην συνέχεια, όμως, οι "κιτρινόμαυροι" βρήκαν ρυθμό, πήραν το προβάδισμα στο σκορ και παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 34' (58-56), ακολούθως η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ξέφυγε με +7 (66-59). Ήταν το καθοριστικό τρίποντο του Βον σε εκείνο το σημείο, αλλά και το σουτ του Γουίβερ (68-62) στο 1'24'' πριν την λήξη, τα οποία ουσιαστικά "εκτέλεσαν" τους Γάλλους, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα με 70-62.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο, Μπίγεντις, Τσιτσί

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Αλεξάνδρειο" είχε ελάχιστες θέσεις κενές, ενώ το "παρών" στις κερκίδες έδωσαν και περίπου 20 Γάλλοι φίλαθλοι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 46-36, 54-53, 70-62

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 4 (1), Βον 11 (1), Τσαϊρέλης 15 (1), Πουλιανίτης 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 7 (1), Μοράντ, Βασιλόπουλος 8, Πέτγουεϊ 9 (3), Γουίβερ 7 (1), Μπένσον 3, Μπελ 2.

ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντό): Πέτεγουεϊ, Αμίνου 7, Κονατέ 2, Σούλερ 15 (5), Σάφαρτζικ 14 (3), Ινβερνίζι 13 (3), Μουρ, Τσουαφέ, Μέρφι 6 (1), Πασαβέ 5.

Ομαδικά στατιστικά Άρη:70 πόντοι, 19/39 δίποντα (48.7%), 8/20 τρίποντα (40%), 8/11 βολές (72.7%), 40 ριμπάουντ (11-29), 11 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Ναντέρ:62 πόντοι, 7/27 δίποντα (25.9%), 12/32 τρίποντα (37.5%), 12/15 βολές (80%), 34 ριμπάουντ (13-21), 13 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Άρης υποδέχεται την Κυριακή (29/10) τον Ολυμπιακό, ενώ η Ναντέρ θα αντιμετωπίσει την Οστάνδη στο Champions League.