BASKETBALL CH. LEAGUE

"Βασίλισσα" της ανατροπής η ΑΕΚ, επέστρεψε από το -14!

ΑΕΚ-ΜΠΑΙΡΟΙΤ (CHAMPIONS LEAGUE BASKETBALL) (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ICON

Απίστευτη ανατροπή από την ΑΕΚ, που γύρισε διαφορά 14 πόντων στην τελευταία περίοδο, νίκησε τη Μπαϊρόιτ 83-81 και προκρίθηκε στους "16" του Basketball Champions League μέσω... Βενετίας!

Επί 38 λεπτά η ΑΕΚ έμοιαζε έτοιμη να αποχαιρετήσει την Ευρώπη. Εν τέλει δύο τρίποντα (από τους Βασιλόπουλο, Σάκοτα) και η... βοήθεια της Στρασμπούρ και της Βενέτσια, που επικράτησαν της Μπάνβιτ και της Εστουντιάντες αντίστοιχα, έστειλαν την "Ένωση" στους "16" του Baskeball Champions League! Το πιο... απίθανο σενάριο (έτσι όπως εξελίχθηκε η βραδιά) επιβεβαιώθηκε! Η ΑΕΚ νίκησε τη Μπαϊρόιτ 83-81 σε μία βραδιά που τα πάντα ανατράπηκαν μέσα σε δύο λεπτά...

Με τη Στρασμπούρ να έχει διαλύσει τη Μπάνβιτ 80-63 λίγα λεπτά νωρίτερα μέσα στο "σπίτι" της, η ΑΕΚ ήξερε ότι χρειαζόταν απλή νίκη επί της Μπαϊρόιτ και "άσο" στη Βενετία για να προκριθεί. Τελικά, όλα έγιναν όπως ακριβώς τα ήθελε. Σχεδόν κατά παραγγελία! Με το σκορ 77-81 και 50'' να απομένουν, ο Βασιλόπουλος κράτησε την ΑΕΚ "ζωντανή" χάρις σε τρίποντο στα 41'' (80-81) και στη συνέχεια ο Λίνχαρτ αστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας το δικαίωμα στην ΑΕΚ να "κλέψει" το ματς. Όπερ και εγένετο.

Προκρίθηκε με τρίποντα των Σάκοτα και... Μπράμου!

Ο Ντούσαν Σάκοτα ευστόχησε πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. με 6,9'' να απομένουν και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 83-81. Ο Γιορκ αστόχησε απελπιστικά στο τρίποντο της νίκης μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Κόρνερ, η ΑΕΚ πήρε το παιχνίδι και περίμενε πλέον και τη νίκη της Βενέτσια επί της Εστουντιάντες για να προκριθεί. Όπως και έγινε! Από το χέρι ενός... Έλληνα, μάλιστα, του Μάικ Μπράμου, που έκανε το σκορ 92-89 με 1'23'' να απομένει, ένα σουτ που αποδείχθηκε τελικά και το νικητήριο του αγώνα.

Όλα αυτά (...τα απίθανα, κι όμως ελληνικά) συνέβησαν σε ένα ματς στο οποίο η ΑΕΚ δεν “μπήκε” καλά, αφού είδε τη Μπαϊρόιτ να προηγείται με 11-5. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ισορρόπησε πάντως γρήγορα το ματς, στο 8' πήρε πάλι το προβάδισμα (18-17) για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 και το διατήρησε μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν ο Μαυροειδής σκόραρε με λέι-απ και έκανε το σκορ 31-29. Κάπου εκεί ο... γενικός έπεσε στην επίθεση της ΑΕΚ.

Η Μπαϊρόιτ κράτησε την ΑΕΚ χωρίς καλάθι για πάνω από 5 λεπτά, έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (33-40) και στο τρίτο δεκάλεπτο την αύξησε μέχρι τους 14 (40-54 στο 24'), με τον Γιορκ να βάζει 11 πόντους σε λιγότερο από 3,5 λεπτά. Κι όμως, η ΑΕΚ αποδείχθηκε εφτάψυχη. “Επέστρεψε” σταδιακά στο παιχνίδι και στο τέλος το έκλεψε μέσα από τα χέρια της Μπαϊρόιτ.

Ο MVP

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ στο φινάλε. Πέτυχε 16 από τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, συμπεριλαμβανομένου και του τρίποντου που χάρισε στην ΑΕΚ τη νίκη, κρατώντας την παράλληλα ζωντανή στη διοργάνωση. Ο Σάκοτα είχε 3/5 βολές, 4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 2 λάθη.

Ο MVP (NO. 2)

Ο Σάκοτα ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, αλλά ο παίκτης που κράτησε όρθια την ΑΕΚ στο ματς ήταν ουσιαστικά ο Μάνι Χάρις. Ο Αμερικανός έβαλε 14 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και είχε 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και +31 στον δείκτη αξιολόγησης, συν το μεγαλύτερο νούμερο στον δείκτη “+/-” (+10). Χωρίς αυτόν η ΑΕΚ δεν θα διεκδικούσε μέχρι τέλους τη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Σε δύο σουτ. Έτσι απλά. Η ΑΕΚ είχε 1/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπορούσε με τίποτα να βρει στόχο από μακρινή απόσταση. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης όμως η ΑΕΚ είχε 6/13 τρίποντα, συμπεριλαμβανομένων και των δύο τελευταίων από τους Βασιλόπουλο, Σάκοτα, που έσωσαν μία ολόκληρη (ευρωπαϊκή) χρονιά για την "Ένωση".

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αν και το παιχνίδι ήταν άτυπος τελικός για την ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ δεν βρέθηκαν πάνω από 300-350 θεατές.

OI ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Ζάστσουκ (Ουκρανία), Τσάλικ (Πολωνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 33-40, 57-66, 83-81.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γκριν 5 (7 ασίστ), Χάρις 23 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 20, Βασιλόπουλος 5, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 1, Χάντερ 9 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές).

Μπαϊρόιτ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 2 (5 ασίστ), Κοξ 2, Λίνχαρτ 11 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρεθ 3, Σέιφερθ 12, Βατσάλσκι 4 (5 ριμπάουντ), Αμέιζ 7, Μπρουκς 14 (9 ριμπάουντ), Γιορκ 18, Μάρεϊ 8.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/44 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 16/25 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 15 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 κοψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαϊρόιτ: 24/57 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 48 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 20 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη.

Τα επόμενα παιχνίδια των δύο ομάδων: Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στους "16" του Basketball Champions League, η ΑΕΚ ως 3η στον 3ο όμιλο και η Μπαϊρόιτ ως 4η. Η επόμενη φάση της διοργάνωσης θα διεξαχθεί στις 6-7, 13-14 Μαρτίου και οι δύο ομάδες θα μάθουν μέσω κλήρωσης τους επόμενους αντιπάλους τους. Η μεν ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει μία από τις δεύτερες ομάδες των άλλων ομίλων και η Μπαϊρόιτ μία από τις πρώτες.