BASKETBALL CH. LEAGUE

Ξύπνησε (πάλι) αργά η ΑΕΚ, ήττα με 70-74 από την Μπάνβιτ

ΑΕΚ-ΜΠΑΝΒΙΤ (CHAMPIONS LEAGUE) (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΦΑΣΗ ΤΖΕΙΜΣ
ΑΕΚ-ΜΠΑΝΒΙΤ (CHAMPIONS LEAGUE) (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΦΑΣΗ ΤΖΕΙΜΣ -EUROKINISSI

Κατώτερη του αναμενομένου η ΑΕΚ, ξύπνησε (πάλι) όταν βρέθηκε πίσω με μεγάλη διαφορά και τελικά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Μπάνβιτ, γνωρίζοντας την ήττα με 70-74 στο ΟΑΚΑ.

Πάνω που η ΑΕΚ πήγε να χτίσει έναν ρυθμό και ένα μομέντουμ, πήγε και τα χάλασε. Προερχόμενη από δύο σερί νίκες η “Ένωση” ήθελε να κάνει μία νίκη-δήλωση κόντρα στην Μπάνβιτ. Αντ' αυτού, εμφάνισε τις γνωστές “ασθένειες”, γνωρίζοντας την ήττα με 70-74.

Η ΑΕΚ μπήκε για ακόμα μία φορά νωθρά στο παρκέ στο ξεκίνημα ενός αγώνα και βρέθηκε από νωρίς σε θέση κυνηγού, είχε μία εκνευριστική στατικότητα και έλλειψη δημιουργίας στην επίθεση και αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, ειδικά σε καταστάσεις Πικ εν Ρολ. Όταν λοιπόν συνδυάζονται όλα αυτά και απέναντί βρίσκεται μία καλή ομάδα, τότε λογικό είναι να πληρώσεις τις συνέπειες.

Η ΑΕΚ βρέθηκε από την αρχή να κυνηγάει στο σκορ, βλέποντας πολύ νωρίς το σκο να γίνεται 4-11 και 10-17 στην πρώτη περίοδο, το φινάλε της οποίας την βρήκε πίσω στο σκορ με 16-23.Και αυτό ήταν που την υποχρεώσε να παίζει πάντα το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι.

Η “Ένωση” κρατούσε πάντα την επαφή της με το σκορ, ωστόσο όποτε έφτανε σε απόσταση αναπνοής η Μπάνβιτ πάντα είχε την απάντηση. Έτσι έγινε στην δεύτερη περίοδο (όταν το 24-25 έγινε άμεσα 24-31 με συνοπτικές διαδικασίες και τελικά 31-34 στο φινάλε του πρώτου ημιμχρόνου). Έτσι έγινε και στην τρίτη περίοδο όταν η ΑΕΚ έφτανε πάντα μέχρι απόσταση 2 και 3 πόντων, αλλά η Μπάνβιτς πάντα πετύχαινε ένα καλάθι και διατηρούσε απόσταση δύο κατοχών, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 50-55. Και εκεί ήταν που ήρθε το ξέσπασμα των Τούρκων, οι οποίοι άνοιξαν το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα σερί 10-0, ξέφυγαν με 50-65. Η ΑΕΚ προσπάθησε στην συνέχεια να κάνει μία επική ανατροπή και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 68-71. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Μάικ Γκριν αστόχησε σε λέι-απ, με τους Τούρκους να είναι έκτοτε ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και να φτάνουν στη νίκη.

Ο MVP

Η αλήθεια είναι ότι στην πραγματικότητα δεν ξεχώρισε ένας παίκτης της Μπάνβιτ, αφού όλοι βοήθησαν. Αν έπρεπε πάντως να αναδειχθεί κάποιος παίκτης MVP του αγώνα, αυτός τότε θα πρέπει να είναι ο Γκάσπερ Βίντμαρ. Ο Σλοβένος σέντερ σκέπασε τα καλάθια, τελειώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και +10 στο σύστημα +/-, το καλύτερο ανάμεσα στους συμπαίκτες του

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΑΕΚ τελείωσε τον αγώνα έχοντας 16/23 βολές και 4/14 τρίποντα. Με τέτοιους αριθμούς εντός έδρας δεν γινόταν να κερδίσει.

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ / ΑΕΚ - ΜΠΑΝΒΙΤ / CHAMPIONS LEAGUE / AEK - BANVIT (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα της Μπάνβιτ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.Με το παιχνίδι να είναι σε εκείνο το σημείο ντέρμπι, οι Τούρκοι άνοιξαν την τέταρτη περίοδο με ένα σερί 10-0, έκαναν το σκορ 50-65 και “έκοψαν τα πόδια” της ΑΕΚ. Η “Ένωση” προσπάθησε να φέρει τούμπα το ματς, αλλά απλώς δεν γινόταν να επιστρέψει από το -15 σε 8 λεπτά.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 3.000 άτομα βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Κόντε, Τσίτσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 33-38, 50-55, 70-74

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 6, Γκριν 10 (2/7 σουτ), Χάρις 18 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 2 (0/4 σουτ), Μπάρλοου 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 13 (6/10 δίποντα).

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόβσκι): Τόμας 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κούλιγκ 9, Γκετσίμ 3 (6 ασίστ), Αλτιτίγκ 6, Όντουμ 9 (1), Βίντμαρ 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς 6 (2), Τέιλορ 9 (2), Καλοϊάρο 13 (6 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 21/47 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 16/23 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 13 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάνβιτ: 19/33 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 15/22 βολές, 33 ριμπάουντ (29+3), 20 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου το Σάββατο 28 Οκτωβρίου για την 4η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. H Μπάνβιτ υποδέχεται την Τραμπζονσπόρ στις 28 Οκτωβρίου για την 4η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας.