BASKETBALL CH. LEAGUE

Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε με σοβαρότητα και συγκέντρωση το πρώτο ματς με τη Γιουβέντους, νίκησε (77-78) στη Λιθουανία και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στο TOP-16 του FIBA Champions League.

Ο στόχος της πρόκρισης στο TOP-16 του FIBA Champions League είναι ακόμη πιο εφικτός για την ΑΕΚ, που επικράτησε εκτός έδρας (78-77) της Ουτένα Γιουβέντους. Οι κιτρινόμαυροι ήταν σοβαροί και αποφασισμένοι στη Λιθουανία, με τον Μάικλ Ντίξον να είναι ο πρώτος τους σκόρερ και τους Ντόνι ΜακΓκραθ - Ντούσαν Σάκοτα να ακολουθούν σε απόδοση. Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στις 21/2 στο ΟΑΚΑ.

Ο MVP

Μπορεί ο Μάικλ Ντίξον να ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ (15 πόντοι με 3/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα) και να ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε πραγματικά τη διαφορά. Έγραψε στο κοντέρ του 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής, μαζεύοντας 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, έξι περισσότερους από τους Ντίξον - ΜακΓκραθ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

15 ασίστ και 10 λάθη είχε η Γιουβέντους, 15 ασίστ και 10 λάθη είχε και η ΑΕΚ. Η Γιουβέντους τελείωσε το ματς με 41% στα δίποντα και 39% στα τρίποντα, με τον Αμερικανό Μπεστ να έχει μόλις 1/8 προσπάθειες.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στις πιο έμπειρες μονάδες που είχε στη διάθεσή του ο Γιούρι Ζντοβτς. Ούκιτς, Ντίξον, Σάκοτα και ΜακΓκραθ έκαναν τη διαφορά στα δύσκολα, την ώρα που οι γηπεδούχοι τα περίμεναν όλα από τους Ντιγκς - Σούλσκις και τον... γερόλυκο Νταίνιους Σαλένγκα (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ σε 29 λεπτά).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ νωθρό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ, που είχε τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Το 8-2 στο έκτο λεπτό ήταν η απόδειξη, με το σκορ να μένει χαμηλά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (16-9). Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν αργά, αλλά σταθερά ρυθμό, ισοφάρισαν (20-20) στο 14' και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 30-30 με τον ΜακΓκραθ να κάνει σπουδαία δουλειά και να είναι με εννέα πόντους ο δεύτερος σκόρερ του αγώνα πίσω από τον Σούλσκις (10π.) της Γιουβέντους.

Με τον Ντίξον να μπαίνει "ζεστός" στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ βρέθηκε στο +5 (33-38) και λίγο αργότερα στο +6 (40-46) με νέο τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου και ενώ η Γιουβέντους είχε ισορροπήσει το ματς, ο ΜακΓκραθ πέτυχε έστω και με... περιπέτεια τρίποντο για το 55-59, χωρίς ωστόσο να κόψει τη φόρα των γηπεδούχων που πήραν στο 34' το προβάδισμα (66-63) πριν ο Ούκιτς πάρει τους κιτρινόμαυρους στις πλάτες του και τους βάλει ξανά μπροστά.

Κι ενώ οι Λιθουανοί είχαν ευκαιρίες για να "κλέψουν" τη νίκη, ο Σάκοτα έβαλε γκολ-φάουλ για το 74-78, με τον Ντιγκς να πετυχαίνει "σκοτωμένο" τρίποντο στην εκπνοή για το τελικό 77-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 30-30, 53-56, 77-78

ΟΥΤΕΝΑ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Σιρέικα): Ντιγκς 18 (7ρ., 8ασ.), Πάρκερ, Μπιτσκαούσκις 1, Σιρουταβίτσιους 11, Μπεστ 4, Τσεπιουκάιτις 6, Σαλένγκα 11, Βασίλιους 3, Γκαλντίκας 6, Σούλσκις 17

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 9, ΜακΓκραθ 14 (3/3τρ.), Ελονού 2, Σάκοτα 12, Βασιλειάδης 3, Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 15, Λαρεντζάκης 5, Μαυροειδής 7, Γουίλιαμς 8

* Αν η ΑΕΚ πάρει την πρόκριση, θα αντιμετωπίσει στο TOP-16 τη Μονακό.