BASKETBALL CH. LEAGUE

4Χ4 ο Άρης με λάμψη Γιάνκοβιτς, 84-78 τη Μπάνβιτ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Άρης πήρε μία παλικαρίσια νίκη επί της Μπάνβιτ με 84-78 στη Nick Galis Hall για τη 4η αγωνιστική του Basketball Champions League διατηρώντας το αήττητό του με πρώτο του σκόρερ τον Βλάντο Γιάνκοβιτς με 19 πόντους.

Ο Άρης μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στη τουρκική Μπάνβιτ στη Nick Galis Hall αλλά έχοντας για μπροστάρη του τον Βλάντο Γιάνκοβιτς έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη με 84-78 για τη 4η αγωνιστική του Basketball Champions League διατηρώντας το αήττητό του και φθάνοντας στο 4Χ4 στον 1ο όμιλο. Σε ένα παιχνίδι όπου ο Δημήτρης Πρίφτης είδες το αμερικάνικο καρέ του - αυτό των Μαρμπλ, Τζενκινς, Κάμινγκς και Μπάκνερ - να συνεισφέρει για την επίτευξη του στόχου.

Ο MVP

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς στο δεύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Άρη ηγήθηκε της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη όντας ο πρώτος της σκόρερ με 19 πόντους με 5/6 βολές, 4/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα, μάζεψε 10 ριμπάουντ πραγματοποιώντας νταμπλ νταμπλ, έκανε 3 κλεψίματα και υπέπεσε σε ένα λάθος σε 34΄.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και στην αντίδραση του Άρη όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 60-67 από το καλάθι και φάουλ του Όρελικ για τη Μπάνβιτ και προηγήθηκε με 76-71 με τις 2/2 βολές του Μαρμπλ 3:26 για το 40΄ κρατώντας τη νίκη μέχρι το τέλος. Καθοριστική ήταν η άμυνα του Κάμινγκς στον Θίοντορ στα 22" με το σκορ στο 81-78.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Τα 10 ριμπάουντ που μάζεψε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς του Άρη και οι 9 ασίστ που μοίρασε ο Αμερικανός γκαρντ της Μπάνβιτ Τζόρνταν Θίοντορ.

Στο παιχνίδι μετά το κάρφωμα του Μπάκνερ στο 3΄ που μείωσε σε 4-7 και το τρίποντο του Μαρμπλ που ψαλίδισε τη διαφορά και πάλι στους τρεις για το 7-10 η Μπάνβιτ ξέφυγε με 12 πόντους του Άρη στο 9΄ κάνοντας με τον Μουτάφ το 10-22 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 15-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πρίφτη με μπροστάρη τον Τζένκινς προηγήθηκε με τον Μούρτο κάνοντας το 26-24 στο 14΄ και με ένα συνολικό σερί 13-0 αποτέλεσμα της άμυνάς του με τις 2/2 βολές του Γιάνκοβιτς βρέθηκε μπροστά με 28-24. Η Μπάνβιτ αντέδρασε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με τη τουρκική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-38.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Άρη να ξεφεύγει μετά το τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 27΄ που έκανε το 56-52, αλλά η Μπάνβιτ στην ολοκλήρωσή του βρέθηκε προηγούμενη με 60-61 μετά το τρίποντο του Θίοντορ στα 4".

Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου η Μπάνβιτ μπορεί να ξέφυγε με 60-67 με το καλάθι και φάουλ του Όρελικ στο 32΄ αλλά ο Άρης με το κλέψιμο του Κάμινγκς και το κάρφωμα του Μαρμπλ ισοφάρισε 5:49 για το 40΄ σε 71-71 και προηγήθηκε με 76-71 με τις 2/2 βολές του 3:26 για το 40΄. Η Μπάνβιτ αντέδρασε, προηγήθηκε με 77-78 λίγο πριν το 38΄ με τον Τσάπελ αλλά οι "κίτρινοι" με τους Κάμινγκς και Μπάκνερ έφθασαν στη νίκη με 84-78 διατηρώντας το ευρωπαϊκό τους αήττητο κάνοντας το 4 στα 4. Καθοριστική η άμυνα του Κάμινγκς στον Θίοντορ στα 22" με το σκορ στο 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-38, 60-61, 84-78.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 13(2/4β., 4/8διπ., 1/4τρ.), Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 11(1/1β., 2/3διπ., 2/4τρ.), Κάμινγκς 16(7/10β., 3/8διπ., 1/1τρ.), Ζάρας, Μούρτος 6, Σίμτσακ, Μπάκνερ 10, Γιάνκοβιτς 19(5/6β., 4/7διπ., 2/3τρ., 10ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 5(1).

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Μούριτς 12(3/4διπ., 2/3τρ.), Κούλιγκ 3, Όρελικ 8(1), Μουτλού, Βίντμαρ 12(4/5β., 4/8διπ.), Τσάπελ 15(3/4διπ., 3/6τρ.), Μουτάφ 12(3/6διπ., 2/5τρ.), Θίοντορ 16(4/4β., 3/9διπ., 2/3τρ., 9ασ.).