NBA

Πέρασαν (και) από το Phoenix οι Spurs

Στηριζόμενοι σε ένα σερί 15-0 στην 4η περίοδο οι Spurs επιβλήθηκαν με 107-92 των Suns στο Phoenix και πλέον έχουν ρεκόρ 14-1 εκτός έδρας!

Άλλη μία μέρα στην δουλειά για τους Spurs! To San Antonio αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες κόντρα στους Suns στο Phoenix, αλλά στο τέλος έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από κάθε άλλη ομάδα στο ΝΒΑ φέτος: Πήρε την εκτός έδρας νίκη με 107-92 και πλέον μετράει 14 νίκες στους 15 αγώνες που έχει δώσει μακριά από το γήπεδό του, στην καλύτερη επίδοση στην Λίγκα αυτή τη στιγμή!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με το Phoenix να προηγείται με 14-7 και τους Spurs να καταφέρνουν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ16-6 να κλείσουν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 23-20. Το σενάριο μάλιστα ήταν ουσιαστικά ίδιο και στην 2η περίοδο, με τους Suns πάλι να ξεφεύγουν με 39-33, αλλά τους Spurs να κλείνουν (πάλι) καλύτερα το δωδεκάλεπτο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-51! Το παιχνίδι όμως είχε ακόμα αρκετό δρόμο μπροστά του.

Στην 3η περίοδο το Phoenix θα έδειχνε χαρακτήρα και θα ροκάνιζε σιγά-σιγά την διαφορά, μειώνοντας σε 71-74, ενώ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου προηγήθηκε με 77-76. Τότε ωστόσο ήταν που "ξύπνησαν" οι Spurs και χάρη σε ένα σερί 11-0 πέρασαν εκ νέου μπροστά με 77-87, μη κοιτάζοντας έκτοτε πίσω, με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και να φτάνει κάποια στιγμή τους 19 πόντους (82-101) και τα "Σπιρούνια" να παίρνουν τελικά μία σχετικά εύκολη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Kawhi Leonard με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Pau Gasol να προσθέτει 18 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον LaMarcus Aldridge 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Suns, o Devin Booker είχε 17 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ), ο Eric Bledsoe 14 πόντους και ο Brandon Knight 11 πόντους.

Δείτε εδώ το boxscore με τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης .