NCAA

Τι έκαναν οι Ελληνίδες του NCAA

Το Sport24.gr παρουσιάζει όσα έκαναν τα κορίτσια που εκπροσωπούν τη χώρα μας, στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, αγωνιζόμενα στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ και του Καναδά.

Για ακόμη μία εβδομάδα, το Sport24.gr συγκέντρωσε και παρουσιάζει τα συνολικά στατιστικά των κοριτσιών που εκπροσωπούν τα ελληνικά χρώματα σε ΗΠΑ και Καναδά. Δείτε ποια κορίτσια ξεχώρισαν και ποια συνεχίζουν να προσφέρουν σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Ανθή Χατζηγιακουμή (Florida Gulf Coast)

Οι "Eagles" έκαναν το 2/2 απέναντι σε KSU (71-60) και Upstate (75-59). Στο πρώτο παιχνίδι αγωνίστηκε για δύο λεπτά, δίχως να γράψει κάτι στη στατιστική της, ενώ στο δεύτερο είχε ένα λεπτό συμμετοχής, με 0/1 δίποντα και 1 ριμπάουντ

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (Robert Morris)

Δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις γνώρισε το Robert Morris, αφού δεν τα κατάφερε κόντρα σε Bryant (69-66) και Sacred Heart (69-60). Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου είχε 11 πόντους (με 1/2 δίποντα και 3/7 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 2 κλεψίματα σε 34 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο και 19 πόντους (με 3/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 1/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής στο δεύτερο.

Ρία Πατεράκη (Texas Woman's)

Μία νίκη (64-62 το Eastern New Mexico) και μία ήττα (70-56 από το West Texas A&M) μέτρησαν οι "Pioneers" αυτή την εβδομάδα, με τη Ρία Πατεράκη να έχει 1 πόντο (με 0/1 δίποντα και 1/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη και 2 κλεψίματα στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε στο δεύτερο. Στον πρώτο αγώνα, δεν χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή της.

Σοφία Γεωργιάδη (NYIT)

Μία νίκη (επί του LIU Post με 100-70) και δύο ήττες (από το Queens με 74-61 και το Molloy με 88-77) ήταν ο απολογισμός του NYIT αυτή την εβδομάδα. Η Σοφία Γεωργιάδη πήρε χρόνο συμμετοχής μόνο στο παιχνίδι με το Queens, όπου έπαιξε για 7 λεπτά μετρώντας 2 πόντους με 1/3 δίποντα.

Πηνελόπη Παυλοπούλου (Washington State)

Οι "Cougars" κέρδισαν το Washington με 83-72, με την πρώην παίκτρια του Πρωτέα Βούλας να έχει 4 πόντους (με 2/2 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 10 λεπτά συμμετοχής. Αντίθετα, δεν τα κατάφεραν κόντρα στο ίδιο πανεπιστήμιο δύο μέρες αργότερα (ήττα με 83-43), με την ίδια να έχει 4 πόντους (με 2/2 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 12 λεπτά συμμετοχής.

Βασιλική Λούκα - Ελένη Στεργιοπούλου (UNBC)

Τα δύο κορίτσια από τον Καναδά δεν είχαν επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις αυτή την εβδομάδα, μιας και έχει ολοκληρωθεί η regular season του κολεγιακού πρωταθλήματος.

Μελίνα Κόλλια (Bentley)

Οι πρωταθλήτριες κέρδισαν το Southern N.H. (75-62), αλλά έχασαν από το Stonehill (85-71) και το Franklin Pierce (79-50). Στη μοναδική νίκη της εβδομάδας, έπαιξε για έξι λεπτά, δίχως να καταγράψει κάτι η στατιστική της. Στην ήττα από το Stonehill αγωνίστηκε για 11 λεπτά, μετρώντας 9 πόντους (με 4/7 δίποντα και 1/2 βολές), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στην ήττα από το Franklin Pierce πάτησε παρκέ για 18 λεπτά, έχοντας 4 πόντους (με 2/5 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

Βασιλική Τάρλα (Our Lady of the Lake University)

Οι "Saints" κέρδισαν τόσο το Wiley College (77-73) όσο και το Jarvis Christian College (78-52). Η τριτοετής φόργουορντ αγωνίστηκε μόνο στο δεύτερο παιχνίδι (για 11 λεπτά), μένοντας άποντη (με 0/1 δίποντα και 0/1 βολές), την ώρα που είχε 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Σοφία Ερμείδου (University of Bridgeport)

Οι "Purple Knights" αντιμετώπισαν το Dist. Columbia (ήττα με 70-56) και το Dowling (νίκη με 76-62), με την πρωτοετή γκαρντ να παίζει στο πρώτο έχοντας 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 4 λεπτά συμμετοχής.

Χριστιάνα Γεροστέργιου (Maine)

Δύο νίκες απέναντι σε Vermont (57-54) και Binghamton (70-56) πανηγύρισαν οι "Black Bears", με την πρωτοετή γκαρντ/φόργουορντ να αγωνίζεται στη δεύτερη αναμέτρηση για τέσσερα λεπτά και να έχει 2 πόντους (με 2/2 βολές) και 1 κλέψιμο.

Ραφαέλλα Αγγελίδου (Howard Texas)

Το κολέγιο της πρώην παίκτριας του ΠΑΟΚ κέρδισε με άνεση το Southwest Texas Junior College (84-34), με την ίδια να έχει 6 πόντους (με 3/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Την ίδια ώρα, στην ήττα από το New Mexico College (77-44) έπαιξε για 12 λεπτά, μετρώντας 5 πόντους (με 1/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Στεφανία Σιδέρη (Portland)

Η πρώην παίκτρια του ΔΑΣΑΛ (νυν Εύνικος) δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στις δύο ήττες των "Pilots", από Pacific (80-78) και Saint Mary's (62-58).