NCAA

Τι έκαναν οι Ελληνίδες του NCAA

Το Sport24.gr συγκέντρωσε για ακόμη μία εβδομάδα όσα έκαναν οι κοπέλες που εκπροσωπούν τη χώρα μας στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Η δράση στο κολεγιακό πρωτάθλημα δεν ήταν ιδιαίτερα έντονη την περασμένη εβδομάδα. Κάτι που οφείλεται στις γιορτές, που πλησιάζουν. Έτσι, αυτή τη φορά, λίγες ήταν οι Ελληνίδες που είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις, με τις περισσότερες εξ αυτών να δίνουν μόλις έναν αγώνα σε διάστημα εφτά ημερών.

Το Sport24.gr συγκέντρωσε τη στατιστική απεικόνιση των πεπραγμένων τους και σας την παρουσιάζει...

Ανθή Χατζηγιακουμή (Florida Gulf Coast)

Η Ανθή Χατζηγιακουμή αγωνίστηκε για δεκατέσσερα λεπτά, στη νίκη του Florida Gulf Coast επί του PC (με 68-58), έχοντας θετική παρουσία, παρά το γεγονός πως ήταν άστοχη.

Σοφία Ερμείδου (University of Bridgeport)

Η πρωτοετής γκαρντ πήρε χρόνο συμμετοχής στον "ελληνικό εμφύλιο" με το NYIT (ήττα με 82-74), χωρίς όμως να γευτεί το νέκταρ της νίκης. Αντίθετα, δεν αγωνίστηκε στην ήττα από το Mercy με 70-68.

Χριστιάνα Γεροστέργιου (Maine)

Το Maine έκανε το 2/2 αφού κέρδισε το Dartmouth (με 53-38) και το Northeastern (με 60-51), με την πρώτη παίκτρια του Ηρακλή να έχει καλή παρουσία σε αμφότερες αναμετρήσεις.

Μελίνα Κόλλια (Bentley)

Η δευτεροετής φόργουορντ/σέντερ αγωνίστηκε για τρία λεπτά στην επικράτηση του Bentley επί του Holy Family, δίχως να καταφέρει να σκοράρει ή να μαζέψει ριμπάουντ.

Ρία Πατεράκη (Texas Woman's)

Το Texas Woman's έκανε... ταξίδι στο Πουέρτο Ρίκο την περασμένη εβδομάδα, δίνοντας αγώνα με το Mayaguez και το Bayamon. Η ομάδα της Ρίας Πατεράκη πήρε ισάριθμες νίκες, αποδεικνύοντας εντός παρκέ την ανωτερότητά της.

Στεφανία Σιδέρη (Portland)

Η Στεφανία Σιφέρη έκανε το ντεμπούτο της με τη φανέλα των "Pilots" για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, αφού πάτησε παρκέ για εννιά λεπτά. Παράλληλα, πέτυχε τους πρώτους της πόντους στο NCAA, έχοντας 1/1 τρίποντα και 2/2 βολές.

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (Robert Morris)

Η αστοχία της Άννας Νίκης Σταμολάμπρου (3/10 σουτ) δεν της επέτρεψε να οδηγήσει το Robert Morris στη νίκη επί του Duquesne. Η ομάδα της ηττήθηκε με 71-57, με την ίδια να σκοράρει 9 πόντους και να μοιράζει 3 ασίστ.

Βασιλική Τάρλα (Our Lady of the Lake University)

Η εβδομάδα που πέρασε ήταν γεμάτη... κατοστάρες για την ομάδα της Βασιλικής Τάρλα, η οποία είχε συμμετοχή στις νίκες επί του Paul Quinn (104-36), του Texas College (100-59) και του University of the Incarnate World (104-92).

Δεν αγωνίστηκαν

Η Σοφία Γεωργιάδη δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στις δύο νίκες του NYIT (επί του District of Columbia με 73-65 και του University of Bridgeport με 82-74), ενώ η Βασιλική Λούκα (UNBC), η Ραφαέλλα Αγγελίδου (Howard Texas) και η Πηνελόπη Παυλοπούλου (Washington State) δεν είχαν επίσημες υποχρεώσεις με την ομάδα τους.