NCAA

Τι έκαναν οι Έλληνες του NCAA

Το Sport24.gr παρουσιάζει όσα έκαναν την τελευταία εβδομάδα τα "δικά μας" παιδιά που δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ.

Στην Ελλάδα έχουν Καθαρά Δευτέρα και Σαρακοστή, αλλά στις ΗΠΑ το κολεγιακό πρωτάθλημα συνεχίζεται με αμείωτη ένταση. Το Sport24.gr συνεχίζει τα αφιερώματά του στους παίκτες που εκπροσωπούν τα ελληνικά χρώματα στο NCAA, παρουσιάζοντας τα πεπραγμένα τους την τελευταία εβδομάδα (από 17 έως 22 Φεβρουαρίου).

Βαγγέλης Μπέμπης (Iona)

Οι "Gaels" κέρδισαν τόσο το Marist (72-68) όσο και το Monmouth (69-68), με τον Βαγγέλη Μπέμπη να αγωνίζεται για 4 λεπτά (έχοντας 0/1 τρίποντα) στο πρώτο παιχνίδι και για 8 λεπτά (με 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος) στο δεύτερο.

Γιάννης Δημακόπουλος (UC Irvine)

Το 2/2 έκαναν οι "Eaters" απέναντι σε Hawaii (75-60) και CSUN (67-58). Στην πρώτη αναμέτρηση, ο ύψους 2μ18 φόργουορντ/σέντερ έπαιξε για 13 λεπτά, μετρώντας 8 πόντους (με 4/6 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 3 τάπες. Όσον αφορά το δεύτερο, πάτησε παρκέ για 21 λεπτά, έχοντας 6 πόντους (με 3/6 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο.

Κόρεϊ Πέτρος (Oakland)

Δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε το Oakland, αφού ξεπέρασε το εμπόδιο του Wright State (76-67) και του UIC (81-56). Ο ομογενής πάουερ φόργουορντ έπαιξε για 36 λεπτά στο πρώτο, με απολογισμό τους 17 πόντους (με 7/8 δίποντα και 3/6 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος. Ενώ στο δεύτερο πάτησε παρκέ για 26 λεπτά, πετυχαίνοντας νταμπλ νταμπλ. Είχε 12 πόντους (με 4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/6 βολές), 12 ριμπάουντ, 2 λάθη και 1 τάπα.

Κωστής Γόντικας (NYU)

Δύο ήττες από Washington (97-75) και University of Chicago (77-60) γνώρισαν οι "Violets" αυτή την εβδομάδα. Στο πρώτο παιχνίδι, ο τριτοετής σέντερ έπαιξε για 20 λεπτά, μετρώντας 4 πόντους (με 1/4 δίποντα και 2/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 1 τάπα και 1 κλέψιμο, ενώ στο δεύτερο αγωνίστηκε για 23 λεπτά, έχοντας 1 πόντο (με 0/4 δίποντα, 1/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 1 τάπα.

Κώστας Μήτογλου (Wake Forest)

Μόλις έναν αγώνα, αυτόν απέναντι στο Notre Dame (νίκη με 88-75) έδωσαν οι "Demon Deacons", με τον πρώην παίκτη του Άρη να έχει 8 πόντους (με 4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 λάθος, 2 τάπες και 1 κλέψιμο σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Ηλίας Θεοδώρου (Pacific)

Ο πρωτοετής πάουερ φόργουορντ αγωνίστηκε για 5 λεπτά (με 0/1 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο) στην ήττα από το Gonzaga με 86-74, αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στη νίκη επί του Portland (79-77).

Στιβ Σπύρου - Γιώργος Παπαδέας (Trinity)

Έναν αγώνα είχε στο πρόγραμμα το Trinity, το οποίο κέρδισε το Colby με 66-63. Ο Γιώργος Παπαδέας αγωνίστηκε για 15 λεπτά (ως βασικός), έχοντας 2 πόντους (με 1/3 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, ενώ ο Στιβ Σπύρου πάτησε παρκέ για 16 λεπτά, δίχως να πετύχει πόντο (0/1 δίποντα), την ώρα που είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Γιώργος Τσαλμπούρης (Iowa State)

Ο πρωοτοετής φόργουορντ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στις δύο νίκες των "Cyclones" επί του Oklahoma State (70-65) και του Texas (85-77).

Στέλιος Παπαφλωράτος (Nevada)

Το Nevada ηττήθηκε από το Boise State (78-46), με τον Στέλιο Παπαφλωράτο να αγωνίζεται για 4 λεπτά, μένοντας άποντος (0/1 δίποντα, 0/1 τρίποντα), ενώ είχε 1 ριμπάουντ. Από την άλλη, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στην ήττα από το Wyoming (64-58).

Μανούσος Γιαμούκης (Davidson)

Οι "Wildcats" κέρδισαν τόσο το George Washington (65-63) όσο και το Fordham (76-57), με τον Μανούσο Γιαμούκη να αγωνίζεται μόνο στο δεύτερο παιχνίδι, για 1 λεπτό, δίχως να γράψει κάτι στη στατιστική του.

Ανδρέας Κατωπόδης - Γεράσιμος Κουτούφας (Mansfield)

Οι "Mountaineers" κέρδισαν το East Stroudsburg (74-70), με τον Ανδρέα Κατωπόδη να έχει 4 πόντους (με 1/4 τρίποντα και 1/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο σε 22 λεπτά συμμετοχής, την ώρα που ο Γεράσιμος Κουτούφας δεν αγωνίστηκε.

Γιώργος Αγγέλου (Saint Francis)

Ο δευτεροετής πλεϊμέικερ δεν έπαιξε στις ήττες των "Red Flash" από το Central Connecticut (53-50) και το Saint Francis Brooklyn (66-54).

Γιώργος Πιλίτσης (Lehigh)

Ο Γιώργος Πιλίτσης δεν έπαιξε στη νίκη επί του Navy (59-53), αλλά και στην ήττα από το Lafayette (63-61).

Τάσος Φιλίππου (Curry College)

Ο πρωτοετής γκαρντ έπαιξε για 2 λεπτά, δίχως να γράψει κάτι η στατιστική του, στη νίκη επί του Salve Regina (84-80), ενώ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής απέναντι στο University of New England (ήττα με 68-65).

Μανώλης Τσελεντάκης (NJIT)

Οι "Highlanders" δεν είχαν επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις αυτή την εβδομάδα, αφού ο επόμενος αγώνας τους είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 28 Φεβρουαρίου.

Πάρις Μαραγκός (American University)

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής με το American University, λόγω της μεταγραφής του από το George Washington. Θα είναι εκ νέου διαθέσιμος από τη νέα αγωνιστική περίοδο.