NCAA

Νέα βραδιά... θαυμάτων στο NCAA

Το Νεβάντα έκανε την 2η μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών, το Τέξας Α&Μ πέταξε νοκ άουτ τους κατόχους του τίτλου, άλλο ένα Νο. 1 αποκλείστηκε και το... παραμύθι του UMBC ολοκληρώθηκε. Ήταν αλλη μία "τρελή" μέρα στο NCAA (VIDEOS)!

Οι εκπλήξεις και οι ανατροπές δεν έχουν τέλος στο πιο “τρελό” τελικό τουρνουά των τελευταίων ετών στο NCAA. Το Νεβάντα ισοφάρισε την Κυριακή τη δεύτερη μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών, καθώς νίκησε 75-73 το Σινσινάτι, που 11,5 λεπτά πριν από τη λήξη βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 22 πόντους διαφορά! Ήρωας της βραδιάς; Ο Τζος Χολ, ο οποίος έβαλε το νικκητήριο καλάθι 9'' πριν από τη λήξη και οι “Γουλφ Πακ” προκρίθηκαν στους “Sweet 16” για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και για δεύτερη μετά το 2004.

Ο Κόντι Μάρτιν πέτυχε 25 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ, μάζεψε 6 ριμπάουντ και ήταν ο ηγέτης του Νεβάντα (το οποίο έκανε όλα κι όλα 2 λάθη σε όλο το ματς!), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Χολ (14), Στίβενς (13), Κάρολαιν (13), Κέιλεμπ Μάρτιν (10). Από πλευράς Σινσινάτι, το οποίο δεν πέτυχε ούτε ένα καλάθι στα τελευταία 5,5 λεπτά, κορυφαίοι ήταν οι Εβανς (19π., 7ρ.) και Κάμπερλαντ (17π.).

Επιβίωσε το Περντιού, μεγάλη έκπληξη από το Σίρακιουζ

Ακόμα και χωρίς τον καλύτερο του ψηλό (τον ύψους 2,18μ. Άιζακ Χας), το Περντιού βρήκε τον τρόπο να αποκλείσει το γειτονικό Μπάτλερ με 76-73 και να φτάσει στους “16” για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Ο Βίνσεντ Έντουαρντς πέτυχε 20 πόντους με 6/8 σουτ, ο Ντακότα Μαθάιας σημείωσε τρίποντο του αγώνα 14,2’’ πριν από τη λήξη (έκανε το σκορ 76-71) και το Περντιού άντεξε στην αντεπίθεση του Μπάτλερ, το οποίο είχε πάντως την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο φινάλε. Ο Κέιλαν Μάρτιν (29π.) σκόραρε με λέι-απ στα 2,1'' (76-73), εν συνεχεία ο Τόμπσον αστόχησε σε 1+1 βολή, ωστόσο το τρίποντο του Μπάλντγουϊν από το κέντρο του γηπέδου δεν βρήκε στόχο.

Στη μεσοδυτική περιφέρεια η άμυνα ζώνης 2-3 του Σίρακιουζ το έκανε πάλι το θαύμα της. Οι “πορτοκαλί” κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 25,8% και παρότι έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (30-51), κατόρθωσαν να κάνουν νέα έκπληξη και να πετάξουν εκτός συνέχειας το Μίσιγκαν Στέιτ με 55-53. Ο Τάιους Μπατλ (17π.) και ο Οσέι Μπρίσετ (15π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Σίρακιουζ, το οποίο κράτησε χωρίς καλάθι τους Σπάρτανς στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα, υποχρεώνοντάς τους σε 15 σερί άστοχα σουτ. Από πλευράς Μίσιγκαν Στέιτ, το οποίο έχασε πολλές ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να προηγηθεί στο τελευταίο λεπτό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάσιους Γουίνστον (15π., 6ασ.).

Νωρίς νωρίς νοκ άουτ οι κάτοχοι του τίτλου

Στην δυτική περιφέρεια το Τέξας Α&Μ πέταξε εκτός συνέχειας από τη φάση των “32” τον κάτοχο του τίτλου. Οι “Άγκις” συνέτριψαν το Νορθ Καρολάινα 86-65 και υποχρέωσαν τους πρωταθλητές του 2017 στην πιο βαριά ήττα τους σε τελικό τουρνουά από το 1990! Αυτή ήταν επίσης η πιο βαριά ήττα στην καριέρα του Ρόι Γουίλιαμς σε αγώνα του NCAA, καθώς και η χειρότερη που έχει υποστεί κάτοχος του τίτλου τα τελευταία 20 χρόνια.

Οι Σταρκς (21π.) και Γουίλιαμς (18π., 9ρ.) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Τέξας Α&Μ, το οποίο κυριάρχησε στα ριμπάουντ (50-36) απέναντι στην δεύτερη καλύτερη ομάδα της κανονικής περιόδου στον συγκεκριμένο τομέα και “καθάρισε” από νωρίς το ματς, όταν έκανε ένα σερί 12-0 από το 17' έως το 22' και προηγήθηκε με 48-28. Ο Μπέρι ΙΙ (21π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Νορθ Καρολάινα, το οποίο σούταρε με ποσοστό 33,3% και είχε 6/31 τρίποντα.

Δεν άντεξε το UMBC κόντρα στο Κάνσας Στέιτ

Το παραμύθι του UMBC διήρκεσε τελικά ένα γύρο. Το Κάνσας Στέιτ επικράτησε με 50-43 στον αγώνα του δεύτερου γύρου, δίνοντας τέλος στην πορεία του μοναδικού κολεγίου που από το Νο. 16 απέκλεισε ένα Νο. 1 (Βιρτζίνια) σε τελικό τουρνουά. Ο Μπάρι Μπράουν (18π.) ήταν ο κορυφαίος του Κάνσας Στέιτ, το οποίο κράτησε το UMBC στο 29,8% και τελείωσε το παιχνίδι σημειώνοντας τους 12 από τους τελευταίους 18 πόντους.

Σε περίπατο μετέτρεψε το Κλέμσον τον αγώνα με το Όμπερν, καθώς το διέλυσε 84-53 και προκρίθηκε στους “16” για πρώτη φορά ύστερα από 21 χρόνια. Οι Γκέιμπ ΝτεΒο (22π.) και Ελάιτζα Τόμας (18π., 11ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των Τάιγκερς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 43-19 στο ημίχρονο και σημείωσαν τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους σε τελικό τουρνουά. Κάτι ανάλογο έκανε και το Γουέστ Βιρτζίνια, το οποίο “έτρεξε” ένα σερί 19-0 στο πρώτο ημίχρονο και διέλυσε το Μάρσαλ 94-71, με κορυφαίους τους Τζεβόν Κάρτερ (28π., 5ασ., 5κλ.) και Λαμόντ Γουέστ (18π., 10ρ.).

Εκτός μάχης και δεύτερο Νο. 1

Η τελευταία, χρονικά, έκπληξη της βραδιάς έγινε στην δυτική περιφέρεια. Εκεί όπου το Φλόριντα Στέιτ ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στα τελευταία 10 λεπτά και νίκησε το Ζέιβιερ 75-70, πετώντας εκτός συνέχειας και δεύτερο Νο. 1. Παράλληλα οι Σέμινολς πήραν και εκδίκηση για τον αποκλεισμό τους από τυς Μασκατίρς στο αντίστοιχο περσινό τελικό τουρνουά, πάλι στον δεύτερο γύρο. Οι Ανγκόλα (15π.) και Φόρεστ (14π., 4κλ.) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Φλόριντα Στέιτ και οι Μακιούρα (17π.), Κάντερ (15π.) του Ζέιβιερ. Ωστόσο ο Τούρκος πάουερ φόργουορντ (μικρότερος αδερφός του Ένες Κάντερ, των Νικς), έκανε ερ-μπολ στο τρίποντο της ισοφάρισης στα τελευταία δευτερόλεπτα.