NCAA

Διέλυσε όλα τα ρεκόρ το Κονέκτικατ, νίκησε 140-52 το Σεντ Φράνσις!

Το Κονέκτικατ συνέτριψε το Σεντ Φράνσις με 88 πόντους διαφορά στον πρώτο του αγώνα για το τελικό τουρνουά του γυναικείου κολεγιακού πρωταθλήματος των ΗΠΑ.

Με πιο εντυπωσιακό τρόπο δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει τους αγώνες του στο τελικό τουρνουά του γυναικείου κολεγιακού πρωταθλήματος το Κονέκτικατ. Οι "Χάσκις" συνέτριψαν το Σεντ Φράνσις 140-52 και δημιούργησαν νέα ρεκόρ πόντων για μία περίοδο (55) και για ένα ημίχρονο (94). Συν τοις άλλοις, η διαφορά των 88 πόντων με την οποία επικράτησαν, αποτελεί τη δεύτερη μεγαλύτερη στην ιστορία του τελικού τουρνουά, πίσω από το +89 με το οποίο είχε νικήσει το Μπέιλορ το Τέξας Σάουθερν το 2017.

Πέρα από τα επιθετικά ρεκόρ το Κονέκτικατ κράτησε στους 4 πόντους τον αντίπαλό του στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας δια περιπάτου στην 33η φετινή νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Οι Χάσκις σούταραν με ποσοστό 65% (είχαν 73,6% στο πρώτο ημίχρονο), μάζεψαν 39 ριμπάουντ παραπάνω (69-30), μοίρασαν 38 ασίστ και πέτυχαν συνολικά 96 πόντους μέσα από τη ρακέτα. Για την ιστορία, η τελευταία φορά που το UConn ηττήθηκε στον πρώτο γύρο τελικού τουρνουά ήταν το 1993...

Η Κόλιερ (25 πόντοι, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), η Στίβενς (26 πόντοι, 11/16 σουτ, 10 ριμπάουντ), η Σάμιουελσον (18 πόντοι, 10 ασίστ, 7 ριμπάουντ), η Γουίλιαμς (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και η Γουόκερ (19 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Κονέκτικατ.

Τα δεκάλεπτα του ιστορικού αγώνα: 55-19, 94-31, 116-48, 140-52.

Photo credits: AP Photo/Jessica Hill