ΤΟΥΡΚΙΑ

Η Καρσίγιακα σόκαρε την Εφές στην παράταση

Η Εφές γνώρισε την ήττα (100-96) από την Καρσίγιακα στην παράταση, με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα playoffs να πληρώνει το γεγονός πως δεν έκανε φάουλ, με τον Γκριν με τρίποντο να στέλνει το ματς στον έξτρα χρόνο.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα playoffs της EuroLeague, Αναντολού Εφές, γνώρισε την ήττα (100-96) στην παράταση (89-89) από την Καρσίγιακα, με τους φιλοξενούμενους να πληρώνουν το γεγονός πως δεν έκαναν φάουλ λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Η Καρσίγιακα είχε την δυνατότητα να στείλει το ματς στην παράταση και το κατάφερε με τρίποντο του Γκριν λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στον έξτρα χρόνο, οι γηπεδούχοι ήταν περισσότερο ψύχραιμοι, η Εφές δεν είχε τις απαιτούμενες δυνάμεις και στο τέλος γνώρισε την ήττα με σκορ 100-96. Από την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα playoffs, ξεχώρισαν οι Ντάνστον (24π), Μπράουν (16π, 8ρ) και Οσμάν (19π), με τον Ερτέλ να μοιράζει 15 (!) ασίστ στην αναμέτρηση. Η Αναντολού παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας (21-4), πίσω από την Φενέρμπαχτσε (23-2).

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 8, Μπαλμπάι, Μπράουν 16π-8ρ, Οσμάν 19π-3ρ-1ασ, Ερτέλ 3π-3ρ-15ασ, Μουτάφ 14, Πολ 12-2ρ-2ασ, Ντάνστον 24π-6ρ-5ασ, Κιρκ.