ΤΟΥΡΚΙΑ

Η Εφές νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 29 πόντους του ΜακΚόλουμ

Έχοντας για MVP τον τρομερό ΜακΚόλουμ με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, η Εφές νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 84-80, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να γνωρίζουν δεύτερη σερί ήττα.

Η Αναντολού Εφές πήρε το τουρκικό ντέρμπι, καθώς επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 84-80. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο (45-40), ενώ ξέφυγε και με +11 (67-56) στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο τέλος στην επικράτηση ελέγχοντας τον ρυθμό.

Η Αναντολού Εφές έφτασε στην νίκη έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον τρομερό Έρικ ΜακΚόλουμ. Ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ρίκι Λέντο (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Μπράιαντ Ντάνστον (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Μπραντ Ουοναμέικερ με 20 πόντους. Όσον αφορά τον Κώστα Σλούκα, μέτρησε 9 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 45-40, 67-56, 84-80.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 13 (3 τρίπ., 6 ριμπ., 4 ασ.), ΜακΚόλουμ 29 (6/9 δίπ., 2/4 τρίπ., 11/17 βολ., 6 ριμπ., 5 ασ.), Μπαλμπάι 8 (2), Μπιτίμ, Μότουμ 4 (1/6 σουτ), Στίματς 8 (5 ριμπ.), Ντάνστον 10 (6 ριμπ.), Σιμόν 12 (3).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμσον 7, Μέλι 3 (0/4 τρίπ., 3/4 βολ., 6 ριμπ.), Μαχμούτογλου 16 (3/11 τρίπ.), Ουάναμεϊκερ 20 (2), Σλούκας 9 (3), Αρνά 2, Γκούντουριτς 8 (2), Βέσελι 13 (9 ριμπ.), Γκιουλέρ 2, Ντουβερίογλου.