ΤΟΥΡΚΙΑ

Ελπίζει για τετράδα η Νταρουσάφακα

Τρεις ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό, η Νταρουσάφακα βρήκε "γιατρικό" με τη νίκη επί της Μπάνβιτ (75-66) που διατηρεί στο κόλπο για την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Κορυφαίος ο Σκότι Ουίλμπεκιν.

Απέναντι στον Παναθηναϊκό έχασε το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο, για να ηττηθεί εν τέλει ελέω του "ξεσπάσματος" του Έλιοτ Ουίλιαμς στο φινάλε. Κόντρα στην Μπάνβιτ όμως, η ιστορία "γράφτηκε" διαφορετικά. Η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί ανέτρεψε την εις βάρος της κατάστασης στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη νίκη με 75-66 για την 23η αγωνιστική της TBL.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν επηρεασμένοι ως ένα σημείο από τον τρόπο που ηττήθηκαν την Πέμπτη (24/3), αλλά η δράση των Σκότι Ουίλμπεκιν (18π.) και Μίλκο Μπιέλιτσα (12π.) έκανε τη διαφορά για να κάμψουν την αντίσταση της Μπάνβιτ, από την οποία ξεχώρισαν οι Ντομινίκ Τζόνσον (24π.) και Αντριέν Μοερμάν (18π.). Παρεμπιπτόντως ο -πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού- Έι Τζέι Σλότερ ήταν άστοχος αφού τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 2/2 βολές.