ΤΟΥΡΚΙΑ

Δύσκολα το 1-0 η Αναντολού Εφές

Με δύσκολη νίκη της Αναντολού Εφές επί της Νταρουσάφακα (78-69) άρχισαν τα playoffs στο τουρκικό πρωτάθλημα. Περίπατο η Τόφας.

Ο Σόνι Γουίμς έπιασε δουλειά από νωρίς στα playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος. Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ πέτυχε 25 πόντους με 11/15 σουτ, μοίρασε 5 ασίστ και οδήγησε την Αναντολού Εφές στη νίκη επί της Νταρουσάφακα με 78-69 στον εναρκτήριο αγώνα των τουρκικών playoffs.

Ο Μπράιαντ Ντάνστον (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 4 τάπες) και Έρικ ΜακΚόλουμ (15 πόντοι, 7/8 σουτ) ήταν οι άλλοι δύο παίκτες που ξεχώρισαν από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, η οποία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μετά τα τέλη της πρώτης περιόδου (14-15 στο 9') και προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά στο 15', ωστόσο είδε την κάτοχο του Eurocup να ισοφαρίζει το σκορ στο 27' (50-50).

Ο ΤζαΤζουάν Τζόνσον (24 πόντοι) και ο Σκότι Γουίλμπεκιν (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν οι μόνοι παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Νταρουσάφακα. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πλήρωσε τα πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας που είχε (39%).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-31, 57-53, 78-69.

Περίπατος της Τόφας κόντρα στην Εσκισεχίρ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το δεύτερο παιχνίδι της ημέρας η Τόφας. Η ομάδα του Ορχούν Ενέ συνέτριψε την Εσκισεχίρ 85-58, εκμεταλλευόμενη το εκρηκτικό ξεκίνημά της. Η Τόφας έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων (30-17) και στο δεύτερο ημίχρονο προηγήθηκε ακόμα και με +29, στο δρόμο προς το άνετο 1-0. Οι Κρόκερ (16 πόντοι), Μόργκαν (16 πόντοι), Χένρι (15 πόντοι, 7 ασίστ) και Μεχία (11 πόντοι, 7 ασίστ) ξεχώρισαν από την Τόφας, ενώ από την Εσκισεχίρ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάρσαλ (13 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 51-33, 72-46, 85-58.

Photo credits: AP Photo/Antonio Calanni