ΜΠΑΣΚΕΤ

Τα τρίποντα του Τόμπκινς έσωσαν τη Ρεάλ!

ACB

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μούρθια με 87-85 και γλίτωσε τη "γκέλα" με πρωταγωνιστή τον Τρέι Τόμπκινς, ο οποίος έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης! (VIDEOS)

Η Μούρθια πήγε στο WiZink Center ως το απόλυτο αουτσάιντερ, ωστόσο η Ρεάλ των πολλών απουσιών -που έχασε και τον Καμπάτσο στη διάρκεια του ματς- έδωσε δικαιώματα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντικό προβάδισμα, είχαν την κατάσταση στα χέρια τους κι εν τέλει το ματς οδηγήθηκε στις... βολές.

Ο Ρόχας είχε 0/2 περίπου 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος -και με το σκορ στο 71-74- οι παίκτες της Μούρθια δεν έκαναν φάουλ και κάπως έτσι ο Τρέι Τόμπκινς βρήκε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο (74-74)!

Ωστόσο, ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο κατάφερε η Ρεάλ να "καθαρίσει" το ματς. Περίπου 19'' πριν από το τέλος, ο Ρόχας με τρίποντο έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 85-84. Ο Τόμπκινς ήταν εκείνος που απάντησε -ξανά(!)- για το 87-85 και στη συνέχεια ήταν ο παίκτης που έβγαλε την καθοριστική άμυνα και οδήγησε την ομάδα του στη 10η φετινή της νίκη στη Liga Endesa!

Το τρίποντο νίκης του Τόμπκινς:

Και το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση:

Οι πόντοι της Ρεάλ: Καμπάτσο 2, Κάρολ 17, Ταβάρες 8 (6 ριμπάουντ), Τόμπκινς 13, Τέιλορ 9, Κοζέρ 5, Ραντλ, Ράντοντσιτς 7, Ντόντσιτς 16 (7 ριμπάουντ), Ματσιούλις, Γιούστα 2, Ρέγιες 8 (8 ριμπάουντ).

Στα υπόλοιπα ματς, η Ουνικάχα έκανε... περίπατο στην έδρα της Σαραγόσα με 77-102, με ρεσιτάλ πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Συγκεκριμένα, οι νικητές μέτρησαν 16/27 τρίποντα, κοινώς σούταραν με 57%!

Οι πόντοι της Ουνικάχα: ΜακΚάλουμ 11, Μιλοσάβλιεβιτς 6, Νέντοβιτς 17 (5 ασίστ), Μπρουκς 9 (6 ριμπάουντ), Όγκουστιν 8, Ντίαθ 8 (7 ασίστ), Σάλιν 3, Σερμαντίνι 15, Βατσίνσκι 16, Σουάρεθ 9.

Από εκεί και πέρα, πρώτη νίκη για τη Μπέτις, η οποία επικράτησε με 83-77 της Ομπραντόιρο έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μπλέικ Σιλμπ με 23 πόντους.