ΜΠΑΣΚΕΤ

Στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης, γλίτωσε το κάζο από τη Μούρθια

Η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη επέστρεψε από το -13 στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε -της παράτασης. Ο Καμπέθας οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο στην εκπνοή! (VIDEO)

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, όπως επιβεβαιώθηκε στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μούρθια. Τι κι αν βρέθηκε στο +13 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης; Η "Βασίλισσα" λίγο έλειψε να χάσει τα αυγά και τα καλάθια, μιας και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να τα καταφέρει απέναντι στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη. Οι γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση διαρκείας στην τελική ευθεία του αγώνα, με τον Κάρλος Καμπέθας να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο στην εκπνοή!

Από εκεί κι έπειτα όμως, οι περισσότερες λύσεις και το βάθος πάγκου της Ρεάλ Μαδρίτης έκαναν τη διαφορά με τη νίκη να καταλήγει στα δικά της χέρια (104-99), λίγες ημέρες πριν τον "τελικό πρόκρισης" στα πλέι οφ της Euroleague απέναντι στη Χίμκι.

Οι "μερένγκες" είχαν 22/38 (57%) δίποντα για να κερδίσουν... εκ των έσω την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη που πάλεψε λυσσαλέα στο β' ημίχρονο, είχε 48% (13/27) στα τρίποντα, πλην όμως δεν κατάφερε να χαμογελάσει στο τέλος. Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ρούντι Φερνάντεθ (18π. με 4/7 τρίπ.) με τους Σέρχιο Ροντρίγκεθ (17π.) και Σέρχιο Γιουλ (17π.) να ακολουθούν. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Χουάν Αντόνιο Αντέλο (18π.) και Βίτορ Μπενίτε (18π.), δίχως όμως να δώσουν το κάτι παραπάνω για να έρθει η νίκη για τη Μούρθια.

Το εντός έδρας καθήκον της έκανε η Ουνικάχα Μάλαγα, απέναντι στην Μπανταλόνα. Η ομάδα του Τζουάν Πλάθα πήρε τη νίκη με 70-59, έχοντας -ξανά- για πρώτο σκόρερ τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, με 13 πόντους και 5/10 σουτ.