ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Γκριν "καθάρισε" ξανά για τη Βαλένθια

ACB / LIGA ENDESA

Ο Έρικ Γκριν ήταν ξανά ο κορυφαίος της Βαλένθια, η οποία έκανε το 2/2 στη Liga Endesa. Δεν έφταναν οι Βλάντο Γιάνκοβιτς και Γιάκα Μπλάζιτς στην Ανδόρα.

Σερί δημιούργησε η Βαλένθια στη Liga Endesa, μετά τη δεύτερη διαδοχική νίκη της. Αυτή τη φορά, θύμα της ήταν η Ομπραντόιρο (80-67) σε ένα βράδυ που συνδυάστηκε από την ανέγερση του λαβάρου της κατάκτησης του περσινού πρωταθλήματος στην οροφή του "Pabellón Fuente de San Luís".

Για να φτάσουν στο 2/2 εντός των συνόρων βέβαια, οι "πορτοκαλί" χρειάστηκαν την δράση του Έρικ Γκριν, ο οποίος ηγήθηκε της προσπάθειας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στα 27'57'' που χρησιμοποιήθηκε, είχε 19 πόντους (με 5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Σαμ Βαν Ρόσομ (13π., 4ασ.) και τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (11π., 9ριμπ.) να κάνουν επίσης μεγάλο μέρος της δουλειάς στις δύο πλευρές του παρκέ.

Από την πλευρά της, η Φουενλαμπράδα κατάφερε να αλώσει την έδρα της Ανδόρα στην παράταση (95-94). Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν μάλιστα να είχαν πάρει το "διπλό" στην κανονική διάρκεια, αν δεν υπήρχε ο Γιάκα Μπλάζιτς, ο οποίος πέτυχε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα (για τρεις) λίγο πριν από το τέλος του σαρανταλέπτου. Κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση και να δώσει μία ακόμη ευκαιρία στην ομάδα του να πάρει τη νίκη. Μάταια όμως.

Τι κι αν ο Ντέιβιντ Ουόκερ έδειξε να δίνει τη λύση, ξανά στο παρά πέντε, στην Ανδόρα; Οι παίκτες της Φουενλαμπράδα δεν τα παράτησαν, ούτε πέταξαν λευκή πετσέτα. Μετά το τάιμ άουτ, ο Πάκο Κρουζ πέτυχε το καλάθι της νίκης και χάρισε στην ομάδα του μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη!

Ο πρώην παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων (20π.), αλλά δεν ήταν μόνος του. Είχε μεγάλη συμπαράσταση τόσο από τον Πρζέμεκ Καρνόφσκι (15π.), αλλά πολύ περισσότερο από τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος στα 18'38'' που αγωνίστηκε, πρόλαβε να σημειώσει 17 πόντους με 2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη! Όσον αφορά τους θριαμβευτές του Νέστορ Γκαρθία, ο Ίαν Ο'Λίρι (17π., 11ριμπ.) και ο Πάκο Κρουζ (17π., 6ριμπ.) ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά, με τον δεύτερο να είναι φυσικά το πρόσωπο του αγώνα χάρη στο buzzer beater που σημείωσε στο τέλος της παράτασης.