ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Γιουλ έδειξε τον δρόμο στη Ρεάλ Μαδρίτης

Με τον Σέρχιο Γιουλ να σκοράρει δις από την περιφέρεια μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας της Βαλένθια (97-88) και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Liga Endesa.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 2/2 στην έδρα της απέναντι στη Βαλένθια, μόνο που αυτή τη φορά το έργο της ήταν πολύ πιο δύσκολο. Η "Βασίλισσα" επικράτησε με +9 (97-88), αλλά οφείλει τα πάντα στον Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος "μίλησε" στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, σκοράροντας... δις από τα 6μ75, για να δώσει σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί για το "μπρέικ", αλλά την πάτησαν όπως στον πρώτο ημιτελικό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτή τη φορά "κατέρρευσαν" από το 38ο λεπτό κι έπειτα, χάνοντας την επαφή με το σκορ εξαιτίας των δύο σουτ τριών πόντων που έβαλε ο γκαρντ των γηπεδούχων. Σουτ που έδωσαν ψυχολογία και αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο, που έφτασε εν τέλει στη νίκη, όντας πλέον ένα βήμα μακριά από την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Σέρχιο Γιουλ (19π. με 5/9τρίπ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, με τους Γκουστάβο Αγιόν (15π.), Τζέισι Κάρολ (14π.) και Φελίπε Ρέγιες (13π.) να ακολουθούν για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που είχε 71% στα δίποντα.

Από την άλλη, η Βαλένθια ξεπέρασε το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο (όπου είχε 3/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα), πίεσε στην άμυνα και με όπλο το 52% (10/19) από την περιφέρεια, κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη. Να ναι καλά οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (18π., 8ριμπ.), Αντουάν Ντιό (13π.) και Φερνάντο Σαν Εμετέριο (11π.) που ξεχώρισαν στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 41-39, 62-63, 97-88.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΓΗΣ (Λάσο): Φερνάντεθ 5 (1), Νοτσιόνι 5 (1), Ντόνσιτς 5 (1), Ματσιούλις 5, Ροντρίγκεθ 7 (1), Αγιόν 15 (7/7 δίπ.), Κάρολ 14 (1), Γιουλ 19 (5), Τόμπκινς 5 (1), Ερνανγκόμεθ, Τέιλορ 4.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μαρτίνεθ): Στέφανσον 5 (1), Ντιό 13 (3), Σάτο 7, Λούσιτς 10 (1), Ντούμπλιεβιτς 18 (8 ριμπ.), Βίβες 3 (1), Μαρτίνεθ 6, Σαν Εμετέριο 11 (1), Σέρνα 9 (2), Χάμιλτον 5 (10 ριμπ.).