ΜΠΑΣΚΕΤ

Νέες νίκες για Αντετοκούνμπο, Μπόγρη

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της σημείωσε η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη επί της Ομπραντόιρο (82-81), τη δεύτερη στη σειρά πέτυχε η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο στις Κανάριες Νήσους (90-64).

Άλλη μία σπουδαία νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα σημείωσε η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη, που επικράτησε με 82-81 εκτός έδρας της Ομπραντόιρο, με τον Ελληνα σέντερ να έχει σημαντική συμβολή. Ο Μπόγρης έβαλε τέσσερις από τους οκτώ πόντους του στα τελευταία δύο λεπτά και βοήθησε την Τενερίφη να τελειώσει το παιχνίδι με σερί 5-0 και να σημειώσει την 13η νίκη σε 17 αγώνες στη Liga Endesa.

Η Ομπραντόιρο προηγήθηκε με 81-77 μόλις ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη αλλά ο Μπόγρης σκόραρε αμέσως, η Τενερίφη έβγαλε καλή άμυνα και στην επόμενη επίθεση ο Σαν Μιγκέλ (18π.) έβαλε το τρίποντο του αγώνα, κάνοντας το σκορ 81-82 με 40'' να απομένουν. Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι από εκεί και πέρα, με τον Αλεν (20π.) να είναι άστοχος στην εκπνοή της αναμέτρησης και την Ομπραντόιρο να χάνει εν τέλει για 6ο συνεχόμενο ματς. Ο Μπόγρης τελείωσε το ματς με 8 πόντους, 3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, /2 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27'40''.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-42, 62-62, 81-82

Διπλό η Ανδόρα με 16 πόντους του Αντετοκούνμπο

Την 100ή νίκη της ιστορία της στην πρώτη κατηγορία της Ισπανίας σημείωσε νωρίτερα το βράδυ στις Κανάριες Νήσους η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο. Η ομάδα του Χοάν Πενιαρόγια άνοιξε το σκορ με επιμέρους 23-9 στην τρίτη περίοδο και στο τέλος έφτασε απροσδόκητα εύκολα στη νίκη επί της Γκραν Κανάρια με 90-64, υποχρεώνοντας μάλιστα τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα έπειτα από πέντε σερί νίκες!

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους, 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα σε κάτι παραπάνω από 20 λεπτά, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Σερμαντίνι (17π., 7ρ.), Γέλινεκ (15π., 3/3δ., 3/3τρ.) για την Ανδόρα, η οποία με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της βελτίωσε το συνολικό ρεκόρ της στο 10-7.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-39, 45-62, 64-90