ΜΠΑΣΚΕΤ

Mπαρτσελόνα-Ρεάλ 94-79

Προβάδισμα τίτλου για την Μπαρτσελόνα η οποία επικράτησε με 94-79 της Ρεάλ, έκανε το 2-1 και την Πέμπτη (26/6) θέλει να καθαρίσει την υπόθεση "πρωτάθλημα" στην έδρα της

Καλύτερη από την αρχή ως το τέλος η Μπαρτσελόνα, επικράτησε με 94-79 της Ρεάλ και πλέον προηγείται με 2-1, απέχοντας μόλις μία νίκη από την κατάκτηση του τίτλου.

Την Πέμπτη (26/6, 20:15) η Μπαρτσελόνα μέσα στην έδρα της και πάλι θα προσπαθήσει να σφραγίσει το πρωτάθλημα!

Θυμηθείτε εδώ το LIVE Blog του αγώνα

Από την άλλη, η Ρεάλ θα παίξει το τελευταίο της χαρτί για να γυρίσει τη σειρά πίσω στη Μαδρίτη και να αναπτερώσει τις ελπίδες της.

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έγινε ο πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα στην ιστορία της σε πλέι οφ, αφήνοντας πίσω του τον μεγάλο Σαν Επιφάνιο.

Ο αγώνας:

Η Μπαρτσελόνα έδειξε άγριες διαθέσεις από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, προηγούμενη με 12-4 στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Οι Μαδριλένοι απάντησαν με σερί 7-0, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι έχοντας πολλές λύσεις και μεγάλη ευστοχία από τα 6.75μ. Διατηρώντας το ίδιο up tempo, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά (27-17) και υποχρέωσε τον Πάμπλο Λάσο να καλέσει σε τάιμ άουτ, από το ειδικό υπερυψωμένο κάθισμά του. Τελικά, το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +11 (31-20), έχοντας 7/11 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 6 περισσότερα ριμπάουντ (10-4).

Η συνέχεια ήταν το ίδιο επιβλητική για την Μπαρτσελόνα. Κάθε φορά που η Ρεάλ προσπαθούσε να μειώσει, έβρισκε τρόπο να μειώσει με σουτ από τα 6.75μ. Πότε ο Σάδα (34-20), πότε ο Όλεσον (37-24), κρατούσε την διαφορά υπέρ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο γ' δεκάλεπτο καθώς με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Παπανικολάου και Ναβάρο ξέφυγε με 16 πόντους διαφορά (58-42). Η Ρεάλ έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει σ' αυτό το ρυθμό και με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 28 πόντους και να δέχονται μόλις 13, κατάφερε να πάρει προβάδισμα 17 πόντων (80-63).

Το δ' δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση των Μαδριλένων οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν κάπως με το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-40, 80-63, 94-79

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσι 4, Σάδα 2, Χουέρτας 12(2), Αμπρίνες, Ναβάρο 19(3), Παπανικολάου 12(2), Όλεσον 15(3), Λόρμπεκ 2, Λάμπε 8(2), Νάχμπαρ 14(4), Τόμιτς 6.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 7(1), Ρέγιες 2, Ντιέθ, Μίροτιτς 11(1), Ροντρίγκεθ 9, Κάρολ 13(2), Ντάρντεν, Γιουλ 15(1), Μπουρούσης 13(1), Σλότερ 5, Μεϊρί 4.