ΜΠΑΣΚΕΤ

Με πρώτο σκόρερ τον Γκριν η Βαλένθια

FACEBOOK/VALENCIA BASKET CLUB

Η Βαλένθια δυσκολεύτηκε αρκετά, ωστόσο κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Μπιλμπάο (77-81), με αποτέλεσμα να βελτιώσει στο 7-1 το ρεκόρ της στη Liga Endesa. (VIDEOS)

Ματς "θρίλερ" στη Χώρα των Βάσκων, με τη Βαλένθια να παίρνει τελικά τη νίκη επί της Μπιλμπάο με 81-77. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές -που βελτίωσαν στο 7-1 το ρεκόρ τους στο ισπανικό πρωτάθλημα- ήταν ο Έρικ Γκριν, ο οποίος στα 24 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα που έμεινε στο παρκέ είχε 19 πόντους με 3/5 τρίποντα. Από 11 πόντους σημείωσαν οι Σαν Εμετέριο, Ντούνερκαμπ και Σάστρε, με τον τελευταίο να βάζει κι ένα καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, μεγάλη νίκη για τη Σαραγόσα, η οποία έριξε στο καναβάτσο την Τενερίφη του coach Μάρκοβιτς με 89-77. Πρωταγωνιστής ο πρώην NBAer Γκάρι Νιλ, που μέτρησε 32 πόντους με 5/10 τρίποντα στα 24 αγωνιστικά λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ACB

Με νίκη συνέχισε κι η Φουενλαμπράδα. Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 71-69 στην έδρα της Εστουδιάντες, με τον Εγένγκα να διαμορφώνει το τελικό σκορ με καλάθι στα δύο τελευταία δευτερόλεπτα, έπειτα από τρίποντο του Λάντεσμπεργκ που έφερε το σκορ στο 69-69. Η Φουενλαμπράδα ανέβηκε στο 6-2 κι άφησε πίσω της τις δύο σερί ήττες. Αντίθετα, η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Basketball Champions League υποχώρησε στο 3-5.

Photo Credits: Facebook/Valencia Basket Club, ACB

Δείτε στο video, το "θρίλερ" με νικήτρια τη Φουενλαμπράδα κι ένα μεγάλο σουτ του Γκάρι Νιλ της Σαραγόσα: