ΜΠΑΣΚΕΤ

Με φοβερό Βασιλειάδη η Τενερίφη

Η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη νίκησε με 100-94 στην παράταση (κ.α. 86-86) την Σαραγόσα για την 22η αγωνιστική της Liga Endesa ύστερα από πάρα πολύ καλή εμφάνιση του Έλληνα σουτέρ.

Η Τενερίφη (12-10) του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Liga Endesa "λύγισε" την Σαραγόσα (7-15) με 100-94 στην παράταση (κ.α. 86-86) με τον Έλληνα γκαρντ - φόργουορντ να αποτελεί τον μεγάλο πρωταγωνιστή της ομάδας του.

Ο Κώστας Βασιλειάδης σημείωσε 23 πόντους (3/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 μπάλα και σε36:05 συμμετοχής υπέπεσε μόλις σε 1 λάθος, ενώ στην τέταρτη περίοδο ήταν εκείνος που κράτησε την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Έλληνας άσος από το 34΄ (67-67) ως το 38:30'' (80-82) σημείωσε 13 συνεχόμενους πόντους για την Τενερίφη, η οποία ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος της τέταρτης περιόδου "λυτρώθηκε" από τον Φεράν Μπάσας, ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση γράφοντας το 86-86. Oι γηπεδούχοι στην παράταση είχαν το μομέντουμ του ματς και κρατώντας άποντους τους αντιπάλους τους στα τελευταία 2:20 (94-94) έφτασαν με 100-94.

Ο Φεράν Μπάσας (16π., 5ασ.) και ο Ματέους Πονίτκα (18π., 6ρ.) στάθηκαν επάξια στο πλευρό του Κώστα Βασιλειάδη για την Τενέριφη, ενώ ο Γκάρι Νιλ (30π., 6 ασ.) και ο Νίκολα Ντράγκοβιτς (20π.) ξεχώρισαν για την Σαραγόσα, με την εμφάνισή τους, όμως, να μην αποδεικνύεται αρκετή για να πάρει η ομάδα τους τη νίκη.