ΜΠΑΣΚΕΤ

Κατσικάρης και Βασιλειάδης "σκότωσαν" την Μπαρτσελόνα

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Τενερίφης, ο Κώστας Βασιλειάδης έβαλε δύο μεγάλα σουτ και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να πάρει τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα στην παράταση (93-91).

Ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του Κώστα Βασιλειάδη με τη φανέλα της Τενερίφης, αφού οι "κίτρινοι" πανηγύρισαν σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα (93-91). Μπορεί οι "μπλαουγκράνα" να απέκτησαν δεύτερη ευκαιρία, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση, αλλά εκεί ο Ροντρίγκο Σαν Μιγκέλ "μίλησε" τελευταίος, βάζοντας το λέι απ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη με 1.5'' για το τέλος του έξτρα πενταλέπτου.

Ο Ματέους Πονίτκα (28 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Τόμας Αμπρομάιτις (17 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, αλλά εξίσου καταλυτικός αποδείχθηκε στα τελευταία λεπτά ο Κώστας Βασιλειάδης. Παρότι μετράει μερικές μόλις ημέρες στη νέα του ομάδα, ο πολύπειρος φόργουορντ έδειξε πως στη Liga Endesa νιώθει σαν στο σπίτι του. Έβαλε 7 πόντους (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές) από το 37ο λεπτό μέχρι το τέλος του αγώνα, και είχε ακόμη 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Δεν είναι μόνο οι τέσσερις σερί πόντοι που έβαλε σε κρίσιμο σημείο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, αλλά πολύ περισσότερο το μεγάλο τρίποντο που έβαλε στα 37'' για το τέλος της παράτασης. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στην πορεία, αλλά ο Ροντρίγκο Σαν Μιγκέλ έβαλε το τελευταίο καλάθι του αγώνα, με τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο (22 πόντοι) έκανε ό,τι μπορούσε για να αποτρέψει το μοιραίο, αλλά δεν έφτανε, από την στιγμή που οι υπόλοιποι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-38, 60-58, 77-77κ.α., 91-93.

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφέν 12, Πρέσεϊ 6 (1/7 σουτ), Χάνγκα 12, Κόπονεν 2, Μοερμάν 8 (8 ριμπάουντ), Ρίμπας 9 (3), Οριόλα 1, Σάντερς 14 (2), Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 2, Ναβάρο 22 (4).

Τενερίφη (Κατσικάρης): Σαν Μιγκέλ 8 (1), Τόμπεϊ 11, Πονίτκα 28 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αμπρομάοτις 17 (3), Ριτσότι 9, Μπασάς, Βάσκεθ 2, Άλεν 5, Μπεϊράν 3 (1), Ουάιτ 3, Βασιλειάδης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Δύο ημέρες πριν υποδεχθεί την ΑΕΚ για το Basketball Champions League, η Εστουδιάντες πήρε μία πολύ μεγάλη εντός έδρας νίκη απέναντι στη Βαλένθια (73-71). Η κούραση έπαιξε μεγάλο ρόλο στο πως εμφανίστηκαν οι "πορτοκαλί" στην αναμέτρηση, με τον Έρικ Γκριν να είναι άστοχος (13 πόντοι με 5/12 σουτ) και να μην είναι σε θέση να αποτελέσει παράγοντα της αναμέτρησης στα τελευταία λεπτά. Όσο κι αν προσπάθησε ο Τίμπορ Πλάις (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ), οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι, με τους Άλεκ Μπράουν (15 πόντοι) και Γκόραν Σούτον (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν επιθετικά.

Παρότι μάλιστα ο Σίλβεν Λάντεσμπεργκ δεν αγωνίστηκε, οι "φοιτητές" βρήκαν τον τρόπο να πάρουν μία πολύ μεγάλη νίκη και να απομακρυνθούν από τις δύο τελευταίες θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-39, 50-56, 73-71.

Εστουδιάντες (Μαλντονάντο): Τσβέτκοβιτς 6, Χάκανσον 4, Μπριθουέλα 5, Βισέδο 11 (9 ριμπάουντ), Κουκ 8 (2), Πένια 2, Σούτον 15 (3/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαβανέ, Μπράουν 15 (3), Κάνερ - Μέντλεϊ 7.

Βαλένθια (Βιντορέτα): Τόμας 6 (1), Βαν Ρόσομ 8 (2), Ρούντεζ, Βίβες 3 (1), Μαρτίνεθ 6 (2), Σαν Εμετέριο 11, Πλάις 21 (10/16 δίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Γκριν 13 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντόορνεκαμπ 3, Χλίνασον.